Да има специален училищен стандарт за ромските деца, на мен ми "понамирисва" малко на сегрегация и опитът през последните години показа, че всяко такова едно отделяне не води до добро.
Това коментира пред журналисти министърът на образованието Сергей Игнатов по повод на искането на синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа" МОМН да изработи училищен ромски стандарт.
Според синдиката към ромските ученици не се прилагат училищни критерии за оценяване – пишат им се най-малко тройки, не се броят реално техните отсъствия и не се прилагат никакви санкции.
„Имаме проблем не само с ромските, но с всички деца в България, полагаме усилия и очакваме те да станат по-грамотни и по-културни“, каза министър Игнатов, цитиран от БТА.
Той добави, че всеки конкретен случай в образованието трябва да се разглежда конкретно. Има различни представители на различните общности, отбеляза министърът.
„Не мога да кажа, че има толериране към ромските деца, защото едни от най-бедните слоеве са точно представители на ромското население, заяви Сергей Игнатов.
Попитан дали има данни колко ромски деца не ходят на училище заради случая в Катуница, министър Игнатов каза, че няма данни за броя им. Но по думите му било естествено, че тези деца и техните родители са уплашени от това, което става.
„Хората се страхуват и това е причината да не пускат децата си на училище. Нашите специалисти работят с родителите, за да няма такъв проблем. Информация за ромски деца, които не посещават училище заради случая с Катуница, има от Пловдив и от Перник“, заяви министърът.