България е на едно от последните места по относителен дял на хората от 24 до 64 години, които продължават да се образоват и обучават след завършване на образование.
Стойността на този показател за България е едва 1.6%, след нас е Румъния с 1.3%, а за петнайсетте страни-членки на ЕС показателят е 10.1%, показват данни, оповестени от Икономическия и социален съвет.
Европейският съюз си е поставил за цел до 2010 г. най-малко 12.5% от работоспособното население на възраст от 25 до 64 години да участва във формите на учене през целия живот.
У нас е необходима национална политика и стратегия за професионалното образование. Това е едно от заключенията в доклада на д-р Дочо Лазаров, зам.-председател на Икономическия и социален съвет. Докладът ще бъде представен на ХІІІ-ата редовна среща на Смесения консултативен комитет “Европейски съюз-България” (СКК).
ХІІІ-ата редовна среща на СКК ще се проведе на 17 и 18 октомври 2005 г. в София и ще бъде председателствана от д-р Желязко Христов и Анри Малос – председател на секцията по заетост, социална политика и гражданство на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК).
Тема на срещата е професионалното образование и обучение и ученето през целия живот. В рамките на дискусията г-н Оливие Деруин, член на ЕИСК, ще запознае участниците в срещата с ролята на социалните партньори в ученето през целия живот. За потенциала и предизвикателствата във важни за страната ни сектори като селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост ще говори г-н Сепо Калио, представител на ЕИСК.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.