Вълчев допълни, че докато няма стачни действия, предизвикани по установения в закона ред, българското училище работи така, както трябва да работи.
Училищата са в работен режим. Учителите не само обучават, но и дават пример на младите хора как се спазват правилата. За неспазването на правилата си има и съответните санкции, каза Вълчев.
Министърът отбеляза, че от страна на неговото ведомство има добро желание да се постигне компромис. Никой не оспорва основателността и справедливостта на очакванията на учителите, въпросът е какво е възможно да се направи в рамките на бюджета, допълни той.
По думите му резерви има, но те не са в размер, в който синдикатите очакват за удовлетворяване на исканията им. Вълчев посочи, че осем десети от бюджета за образование не минават през министерството, а през общините.
Ако въпросът бе дали от нашия бюджет можем да направим икономия, веднага щях да кажа дали можем, или не, но голямата част от парите не е при нас, допълни министър Вълчев.
Той заяви, че въпросът по принцип е възможно ли е в рамките на бюджета да има увеличение с процент, за какъвто синдикатите настояват.
Вторичният въпрос е откъде биха дошли тези пари, каза още образователният министър. Според него трябва да се намери взаимноприемливо решение.
По правило тези пари се разходват не от министъра на образованието и науката и оттук идва трудността веднъж точно да се определи какъв е резервът, и второ – това да стане с минимално социално напрежение, тъй като, ако става въпрос да съкратим 20 на сто от учителите - резервите са ясни, но не става въпрос за това, заяви още Вълчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.