IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Учителският протест подкрепен от над 60% от родителите

37 процента от тях са посочили, че децата им посещават частни уроци

Учителският протест подкрепен от над 60% от родителите

Учителските протести са подкрепяни от 62 на сто от родителите на ученици, показва представително изследване на социологическата агенция МБМД, което бе представено днес от директора на агенцията Мира Янова.

Искането за увеличение на учителските заплати с 15 на сто одобряват 67 на сто от анкетираните, а 73 на сто - въвеждането на целодневната организация на работа в училище, на извънкласните форми и назначаването на педагогически съветници и психолози.

Повече от половината анкетирани са изразили удовлетвореност от работата на учителите. Според родителите средната учителска заплата е 278 лева, като тя трябва да стане 430 лева и да покрива изцяло средната работна заплата за страната.

Над 71 процента от анкетираните родители смятат, че при определянето на заплатите трябва да се използват индивидуалните оценки за всеки учител.

Нараства симпатията към учителите, заяви Янова. Според данните 45 на сто от анкетираните родители смятат, че заплащането на учителския труд е по-скоро ниско за стандарта на страната, а 17 на сто - че заплащането е много ниско. Една трета са определили заплащането на учителите като средно и отговарящо на стандарта в страната.

Песимизъм, че с увеличаването на заплатите ще спре практиката на частните уроци, изразяват 65 на сто от родителите. 37 процента от тях са посочили, че децата им посещават частни уроци.

Над 62 на сто от родителите са посочили, че повишението на заплатите няма да се отрази на равнището на преподаване. Според 61 на сто от запитаните не са съгласни с твърдението, че заплатите на учителите не трябва се повишават, защото качеството на образование не е на нужното равнище.

Близо половината от родителите смятат, че трябва да се прекратят съкращенията в системата на средното образование, а 38 на сто са на противоположното мнение. По този въпрос родителите не са съгласни с учителите и очевидно разбират, че съкращенията са част от реформата в образованието, коментира Янова.

Равнището на българското образоване е по-ниско от европейското според 40 на сто от анкетираните родители, а 26 процента смятат, че то е на същото ниво.

Повече от половината запитани са посочили, че качеството на средното образование през последните години се е влошило, а според 26 на сто - то не се е променило.

Изследването на МБМД е направено на 12 и 13 декември по поръчка на Министерството на образованието и науката. В допитването са участвали 605 пълнолетни граждани от София и областните градове.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата