На извънредно заседание образователната комисия в парламента разреши самостоятелната форма на обучение за 4-годишните, организирана от родителя и съобразена с държавните образователни стандарти. С това решение на практика се разрешава обучението у дома и в родителските кооперативи.
Промяната дойде след редица протести на родители, които се обявиха категорично против въвеждането на задължителна предучилищна за 4-годишните.
На извънредното заседание на комисия присъстваха и министърът на образованието Сергей Игнатов и неговата заместничка Милена Дамянова.
На него депутатите от ГЕРБ предложиха варианта 4-годишните деца задължително да посещават детска градина в следните форми – целодневна, полудневна форма на образование, както и самостоятелна организация по избор на родителя.
Въпреки че според управляващите става дума само за 0,9% от родителите, които не желаят да пускат 4-годишните си деца на задължителна предучилищна подготовка, компромисното решение беше прието.
То беше гласувано само от депутатите на ГЕРБ, останалите членове на образователната комисия гласуваха с „въздържал се”.
Зам.-министърът на образованието Милена Дамянова обясни, че решението се предлага заради протестите на родителите. Тя уточни, че родителите, които изберат самостоятелната форма на обучение, няма да получават финансиране от държавата. Родителските кооперативи могат да получат финансиране, ако следват процедурата за частна детска градина.
Попитана какво става с децата, които остават вкъщи, Дамянова допълни: „Самостоятелната форма, която се прие от комисията, дава възможност именно на тези 0,9 % от родителите да заявят това в най-близката детска градина или в общината. След което няма да подлежат на глоби.”
Родителите обаче поемали отговорност за обучението на децата и за покриването на държавните стандарти. Как ще става това обаче все още не е ясно.
Според опозицията това по никакъв начин не отговаря на исканията на родителите.
Валентина Богданова от БСП обясниха, че по темата предучилищна подготовка мнозинството флиртува с едни тези, които не може да гарантира. Колегата й Георги Терзийски дори нарече промените козметични и „надут балон - вмирисан газ”.
В крайна сметка обаче предложението беше прието, независимо че не остана време депутати от опозицията да се изкажат и поискаха отлагане на гласуването.
Предстои в следващите дни този текст да бъде приет окончателно от депутатите в пленарната зала. Числото на чакащите три и четиригодишните за градини е над 4200 само за София.
Междувременно родители и учители от детски градини влязоха в спор в кулоарите на парламента трябва ли задължително обучение за четиригодишните деца.
„Какъв е проблемът, че държавата ще осигури на четиригодишните задължителното място, както и закуска, учебни помагала, обучение от специалисти, попита Ксения Семизорова, директор на 7 ОДЗ в София. „Къде по света за 60 лева на месец детето се гледа от 7 до 19 часа, като получава квалифицирано обучение чрез игри“, допълни директорката.
Тя заподозря, че за "цялата тази истерия и манипулация стои някой, за да не може законът да бъде
приет".
Заместник-председателят на Национален съюз "Единство" Гергана Николова коментира обаче, че не могат да бъдат задължавани родителите да дават децата си в детска градина, а това трябва да е техен избор.
В крайна сметка тези пари за финансирането идват от техния джоб, значи трябва да имат право да решат, мотивира се тя. Не виждаме защо трябва да се налага контрол върху всички родители, допълни Николова.