Заплатите на учителите да се определят по десет критерия, които са предложени в програмата за развитие на средното образование за следващите десет години. Това съобщи министърът на образованието и науката Даниел Вълчев на среща с журналисти.
При оценката на учителския труд ще вземат предвид резултатите на учениците при проверките на входното и изходното ниво на всеки клас, разликата между оценката от външното и текущото оценяване на учениците, работата с ученици, които са заели призови места в състезания или олимпиади.
Като критерии са и работата с деца със специални образователни потребности, методическото подпомагане на новопостъпили учители, работата в извънкласни и извънучилищни форми, прилагането на нови методи на преподаване, използването на чужди езици и информационни технологии при обучението.
Учителските заплати ще се определят и чрез оценка на работата на педагозите от родителите и учениците. Като критерии ще се използват и запълнеността на паралелките и качеството на обучение в съответното училище.
По думите на Вълчев министерството ще се опита да приложи тези принципи при увеличението на учителските заплати, което е предвидено от 1 юли. В отговор на въпрос кой ще прави общата оценка, по която ще се определят заплатите, министърът посочи, че в началото това ще е директорът на училището.
В програмата са предложени два варианта за прилагането на критериите - от училищните настоятелства или от училищни съвети, които трябва да се създадат. При всички положения при определянето на учителските възнаграждения ще има граждански контрол, отбеляза министърът.