Бюджетът за образование трябва да е най-малко 4,5% от брутния вътрешен продукт (БВП), каза в ефира на Bulgaria On Air председателят на синдикат "Образование" на КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Той припомни, че за тази година отделените средства за образование са 3,5% от БВП.
„Най-малко още 500 милиона трябва да влязат в образованието през 2014 г.“, заяви Петров.
Синдикатите ще водят преговори и за 20% увеличение на единните разходни стандарти на средните училища от месец юли тази година. Те са различни за училищата и зависят от големината на общината, в която се намират, както и от други показатели, обясни Петров.
Друго искане на синдикатите е детските градини също да преминат на делегирани бюджети, както и училищата.
„Делегираните бюджети са като валутен борд за образованието с оглед на големия размер на отклоняваните оттам средства“, коментира Петров. Добрата новина, по неговите думи, е че много директори са успели да се на научат как да бъдат добри мениджъри и да управляват финансите на учебното заведение. Образователното министерство обаче трябва да поеме по-активно контролиращата си функция спрямо тях.
По отношение на готвените промени в учебното съдържание на средното образование Петров коментира, че не е толкова важно кои произведения от даден автор ще бъдат изучавани, а какви ценности ще бъдат формирани у учениците. Той допълни още, че обявените преди ден промени не са били обсъдени с представителите на синдикатите, които представляват около 70 хиляди учители.
"Необходим е един по-широк обществен дебат по темата", допълни Петров.
Председателят на синдикат "Образование" на КТ "Подкрепа" подчерта, че образователната система е консервативна и промените не трябва да бъдат правени с оглед на бързи резултати, а според дългосрочните цели.
Още новини за бизнеса, четете в Investor.bg.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.