В България трябва да има общ регистър на студентите, заяви в предаването "Седмицата" на Дарик радио доц. Даниел Вълчев, вицепремиер и министър на образованието и науката. По думите му това се налага, тъй като законодателно погледнато държавата финансира наличието на един студент в едно висше училище в по-голяма част от случаите.
Контролът в областта на висшето образование трябва да се направи така, че престижът на българското висше образование да бъде издигнат допълнително, смята министърът. Висшето образование е предмет на търговия в доста страни в света, отбеляза той и допълни, че България не бива да бъде една от тези страни, тъй като това е пагубно и за образованието като цяло.
Според него учителските възнаграждения трябва по принцип да растат. Той допълни, че все пак минималният размер на учителската заплата не може да бъде по-малък от заплатите в момента.
"Повечето от учителите са за диференцията, но големият въпрос е какви ще са критериите. Оценката на родителите в никакъв случай не трябва да бъде водеща, но тя трябва да съществува. Няма система, която да бъде 100 процента
справедлива, но аз съм убеден, че системата, която ще направим със синдикатите, ще е добра, въпреки че ще трябва да се усъвършенства през годините", каза още министър Вълчев.