През 2012 г. от училище у нас са отпаднали 4500 ученици, като от тях 620 са били със слаб успех, а всички останали ученици са отпаднали по социални и икономически причини. Това каза пред журналисти председателят на Синдиката на българските учители /СБУ/ Янка Такева след среща на Икономическия и социален съвет /ИСС/ на България с Икономическия и социален съвет на Испания на тема "Преждевременното напускане на образователната система - предизвикателства и решения".
Броят на отпадналите ученици у нас през 2012 г. е много малък в сравнение с предишни години, когато училище напускаха близо 20 000, отбеляза Такева, цитирана от БТА. По думите й сега отпадат по-малко ученици, тъй като випуските са по-малки заради демографските проблеми, а и защото вече към отпадащите не се включват децата, заминали с родителите си в чужбина.
Момичетата от ромски произход напускат класните стаи, тъй като "родителите им ги взимат от училище, за да са девствени и да ги продават след това по-скъпо, но никой не им прави забележка", заяви Такева.Друга причина за отпадане от училище е липсата на стипендии, особено за учениците от 16 до 18-годишна възраст в професионалните училища, посочи председателят на СБУ. Затова Янка Такева настоя в Закона за бюджета трябва да бъде записано, че ще се плащат "пътните" разходи на учениците от професионалните гимназии.
Такева предлага родители, които не изпращат децата си на училище, да не бъдат включвани в програмите на Министерството на труда и социалната политика за заетост, за временна заетост или за социално подпомагане.
"Смятаме, че на тези родители не трябва да им се трансферират готови пари - например 250 лева за първокласник, защото те пускат детето си само един месец на училище след първия учебен ден", каза Такева. Тя добави, че на такива родители трябва да им се дават ваучери - за дрехи, за учебни помагала или за други потребности на самия ученик.
ИСС предлага родители, които не изпращат децата си на училище или ранно ги оттеглят от клас, да полагат
общественополезен труд, за да осъзнаят, че не може да нарушават законите, каза Такева. Тя отбеляза, че се предлага и друга санкционираща мярка - ако дете или ученик не посещават без уважителна причина детска градина или училище повече от три дни, родителите им да не получават "детските помощи за тях".
За отговорните родители, които изпращат децата си на училище и участват активно в мотивацията за тяхната успеваемост, трябва с предимство да им се намира работа в бюрата по труда, а чрез Агенцията по заетостта да бъдат включвани в програмите за заетост, заяви Такева.
По думите й трябва да се увеличи възможността учениците с висок успех и от бедни семейства да получават стипендии, за да могат да завършат средното си образование.
Според Такева трябва да има поощрителни мерки и за училищата, в които има "много рискови ученици, които с единия крак вече са извън образователната система".
В тези училища трябва да се намали броят на учениците в паралелките и да се работи екипно с тях, както и да има помощници на класните ръководители, за да може те да общуват по-системно с родителите на застрашените от напускане ученици.
Трябва в училищата да има и социални работници, защото не е достатъчно само педагогическите съветници и психолозите да работят с този "рисков контингент от ученици", заяви Такева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.