IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Нов режим на акредитации за ВУЗ-овете от 2015 г.

Критериите ще включват и реализацията на студентите

Снимка: БТА

Снимка: БТА

Режимът за акредитация на висшите учебни заведения ще се промени, като новите правила ще влязат в сила най-вероятно през 2015 г., каза днес във Варна министърът на образованието и науката проф. Анелия Клисарова.

Тя уточни, че към момента е предвидено критериите за оценка на университетите да бъдат 11, разпределени в три групи. Според министър Клисарова при оценяването на учебния процес ще се има предвид и броят на преподавателите на основен договор в съответното учебно заведение. В специален раздел ще бъдат обособени критериите за развитие на научна дейност в университетите. Там ще се има предвид и броят на публикациите на
преподавателите, предава БТА.

Министерството планира още при акредитацията да се има предвид реализацията на младите хора на пазара на
труда по специалността им.

До две седмици Стратегията за развитие на висшето образование ще бъде внесена в Министерския съвет, каза проф. Клисарова. Тя посочи, че в този документ е заложено осъществяване на връзка между университетите и бизнеса. Освен това с приемането му ще бъде поставен специален акцент върху качеството на обучението. Идеята е в бъдеще точно от този критерий да зависят поне 20 процента от субсидията за университетите, посочи министърът.

Във Варна проф. Клисарова присъства на откриването на нов Център за електронно обучение в Икономическия университет. Ректорът на учебното заведение Пламен Илиев посочи, че инвестицията е 700 хиляди лева. Новият център дава възможност за промяна при кандидатстудентските изпити. Според Илиев те ще се провеждат по електронен път и през цялата година. Министър Клисарова уточни, че това е първият университет в страната, който въвежда такава модерна услуга. Според нея кандидатстването по електронен път ще облекчи, освен младите хора, и техните семейства, които ще пестят време и пари. По думите й новата услуга ще привлече допълнително към университета и кандидат-студенти от чужбина.

Пред журналисти Анелия Клисарова коментира и обществените реакции за въвеждането на занималня за децата от 5-и клас. Тя подчерта, че целодневното обучение е по желание, а не е задължително. Министърът уточни, че средства за осигуряване на занималня за 5-и клас са заделени, а се очаква от услугата да се възползват около 22 хиляди деца в страната. Според Клисарова в София, Варна и Пловдив част от училищата ще имат проблеми с осигуряването на база за провеждането на занятията. 

Министър Клисарова каза още, че заради евроизборите 26 май е обявен за неучебен ден. Това по думите й налага изпитът за външното оценяване по обществени науки и гражданско образование на седмокласниците да се състои на 29 май.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата