Най-ниските учителски заплати да са между 237 и 250 лв, а най-високите - от 650 до 670 лв, предвижда модел на диференцирано заплащане в системата на средното образование, изработен от Институт "Отворено общество" София по поръчка на Министерството на образованието и науката /МОН/. Моделът бе представен днес на дискусия на тема "Изменение на системата на заплащане в българското образование".
Минималните учителски заплати ще са в училища, в които учениците са постигнали най-ниски резултати във втори, четвърти и седми клас, каза социологът Колю Колев, изпълнителен директор на Агенция "Медиана", представяйки система за атестация на училищата в България и обвързването й с учителския труд.
Тридесет и седем процента от учителите в страната отглеждат селскостопанска продукция заради ниските си заплати, съобщи Колев, цитирайки данни от изследване на агенцията сред 450 учители в страната. Социологът посочи, че учителите като цяло не са заинтересовани да променят качеството на обучение и затова качеството на образование се влошава постоянно.
Според социологическо изследване на "Медиана" от април тази година, осъществено сред 473 ученици от 10-и до 12-и клас в 57 училища, само 20 на сто от тях са могли да отговарят на 4 въпроса: кой е авторът на "Хаджи Димитър"; къде се намира Балтийско море; САЩ и Русия - съюзници или врагове са били по времето на Втората световна война; колко е числото ПИ.
Колю Колев отбеляза, че трябва да се въведе система за обвързване на знанието на учениците с учителските възнаграждения. Това ще стане чрез атестация на училищата въз основа на знанията на учениците. Атестацията ще бъде публична и ще бъде на училища, а не на преподаватели, обясни Колев. Учителите ще получават по-висока или по-ниска заплата, като част от учителския колектив и като част от работата на дадено училище, допълни социологът.
Боян Захариев от Гражданско дружество "Експертни анализи" съобщи, че има предложение 6 процентното увеличение на учителските заплати от 1 юли да обхване само работещите в системата към този момент. Това увеличение няма да получат младите, новопостъпващи учители, тъй като у нас има прекалено много преподаватели, допълни експертът. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Експерти: Постиженията на учениците да определят учителските заплати
Тридесет и седем процента от учителите в страната отглеждат селскостопанска продукция заради ниските си заплати, показва изследването на "Отворено общество"
17.05.2006 | 16:18 ч. Обновена: 05.01.2025 | 22:33 ч.
Новини
-
Мъж е с изгаряния след взрив на газова бутилка в Мадан
-
Патриарх Даниил извърши водосвет на бойните знамена и знамената-светини на Българската армия
-
Главчев с надежда, че до Великден ще имаме бюджет
-
Радев за връчването на първия мандат: Ще дам на преговарящите още малко време
-
Ню Йорк въведе такса от 9 долара за шофиране в Манхатън
-
Троен тест доказал: Кирил Петков не е взимал наркотици
-
Под 2 лева хляб в София няма, от 20 до 80 ст. е скокът в цената
-
Как 155-а украинска бригада от престижен проект се превърна във фиаско?
-
ГЕРБ-СДС прекрати преговорите за бъдещо управление, ДБ отхвърлили Желязков за премиер
-
Патриарх Даниил: Всеки народ заслужава своите управници
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата