В помощ на обучението на българчетата от САЩ и Канада тази година държавата отпуска повече от 1 млн. лв.
Средствата се разпределят според броя на децата, които са обхванати в българските учебни заведения, предаде БНР.
Училищата са 31 на брой. 27 от тях са на територията на САЩ и 4 в Канада. Обхващат над 1700 ученици, което на фона на големия брой имигранти съвсем не е много. В Чикаго е най-голямата българска общност, наброяваща повече от 200 000 души, но в 9-те български училища са записани около 1 000 деца.
В предградието Елк гроув вилидж се намира т.н. Малко българско училище, което противоположно на името си е с най-много ученици и най-голямото в САЩ и Канада.
С близо 400 деца МБУ стартира новата учебна година и с финансова помощ повече от 72 ,000 лв. ,а след него се нареждат „Джон Атанасов“ в Чикаго, Училището към църквата „Света София“ в предградието Дес плейнс, училище „Хр.Ботев“ в Ню Йорк, училища от Бостън,Вашингтон.
Преди няколко години Асоциацията на българските училища в чужбина успя да издействува финансови средства от Министерството на образованието за подпомагане обучението по български език и литература, по история и география на България.
Министерството лицензира много от български училища зад граница и въпреки, че учебните занятия са един път седмично дипломите се признават в България и децата на имигрантите, ако се завърнат могат да продължат образованието си в родината. Въпреки всичко остават много нерешени проблеми. Един от най-актуалните е методиката на обучение. Условията са много специфични и въпреки усилията, учениците получават дипломи, но често пъти почти не могат да говорят български.
В малко българско училище от три години преподавателките Маринела Петрова и Жени Вичева разработват и прилагат в практиката си нови помагала за обучение в подготвителните групи и във втори клас. Учебниците, които са направили, почти са готови за печат и вероятно ще бъдат от полза на преподавателите в българските училища зад граница навсякъде по-света. Но такива помагала трябва да има и за останалите възрасти и класове. Може би повече трябва да се заложи и въведе и използуването на новите технологии, да се заменят традиционните форми на обучение с нови. Това със сигурност ще спести пари на държавата, а качеството на обучение най-вероятно ще бъде много по-добро.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.