IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Двама от трима, завършили икономика, работят нещо друго

1/3 от студентите учат икономика или администрация и управление

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

Всеки двама от трима студенти, завършили икономика и администрация и управление през последните пет години у нас не работят на позиция, за която се изисква висше образование. Това заяви днес при представянето на четвъртото издание на рейтинговата система на висшите училища Георги Стойчев от консорциума "ИОО-МБМД-С", цитиран от БТА.

Той добави, че това са двете най-масови професионални направления, защото в тях се обучават една трета от студентите в България, които са общо 237 938.

Студентите в професионалното направление "Икономика" у нас са равни на всички студенти, които учат в професионалните направления, свързани с природните науки и инженерните специалности, каза Стойчев. По думите му затова проблемът у нас не е, че имаме много студенти, за които няма работни места на пазара на труда, а проблемът е, че имаме сгрешена структура на висшето ни образование.

Здравеопазването и информационните технологии са секторите, които имат нужда от кадри, но има и професионални направления, които произвеждат излишък от кадри, коментира Стойчев.

Той заяви, че най-големите различия не са между отделните 52 професионални направления във висшето ни образование, а са сред висшите училища, които са във всяко едно от тези направления. Данните от рейтинговата система за 2014 г. за професионалното направление "Информатика и компютърни науки" показват, че в Софийския университет средният осигурителен доход на студентите, завършили това направление, е над 1800 лева, безработицата е под 1 процент, а реализацията по специалността е близо 92 процента, съобщи Георги Стойчев.

Той добави, че при студентите от Шуменския университет от същото професионално направление безработицата е около пет пъти по-висока, а осигурителният им доход е 706 лева. Реализация на позиция, изискваща висше образование, имат около 40 процента от завършилите това направление студенти в Шуменския университет, коментира Стойчев.

Той отбеляза, че рейтинговата система позволява също да се видят кои са трите най-често срещани професии за направлението, като близо 43 процента от завършилите са специалисти по информационни технологии, има специалисти по природни и технически науки, а третата най-често срещана професия, е на продавач. Стойчев даде пример, че над 79 процента от завършилите информатика в Софийския университет работят по специалността.

В сегашното издание на рейтинговата система, както и в предишното, отново с най-ниски осигурителни доходи са
студентите, завършили стоматология, съобщи Стойчев. Той отбеляза, че това не означава, че доходите на тези кадри са най-ниски.

За качество във висшето образование през 2015 г. между университетите ще бъдат разпределени 41,5 милиона лева, съобщиха от Министерството на образованието и науката.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата