Около 30 процента от училищата у нас използват класни стаи за физкултурни салони. Това се посочва в позиция от Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа", в която се отбелязва, че в проекта на закона за предучилищното и училищното образование липсва грижата за здравословното и физическото развитие на децата и учениците.
Само половината от учебните заведения имат физкултурни салони, някои имат старо или негодно спортно оборудване, а квадратурата и броят на салоните не отговаря на броя на учениците, посочват от синдиката. И допълват, че обикновено физкултурните салони в училищата не се отопляват, а ремонтите и новите уреди "са мисия невъзможна за изтънелите училищни бюджети".
В някои от училищата няма часове по физическо възпитание, като те се заместват с други учебни предмети, посочват от синдиката "Образование". И отбелязват, че частните училища имат задължително физкултурни салони със съвременно оборудване.
Само 15 процента от българските училища имат плувни басейни, но поне половината от тях не се поддържат според изискванията заради непосилната за училищните бюджети издръжка.
От синдиката "Образование" настояват в законопроекта за училищното образование да бъде включено и задължението за здравословно хранене на учениците във всички класове и да има държавен финансов стандарт за това.
"Ако държавата абдикира от това си задължение, трябва да се запише изрично, че родителите финансират този процес, защото често учениците са в училище по десет часа - от 8.00 до 18.00 часа, като консумират само нездравословни храни", настояват от синдиката.
По данни на синдиката "Образование" повече от половината от училищата нямат ученически столове. Затова сега храненето в училищата е хаотично, не е задължително, без обезпечени финансови средства за издръжка и се плаща от родителите, посочват от образователния синдикат. И припомнят, че безплатните закуски в училище са със средства по министерско постановление, възлизат на 0,45 стотинки с ДДС на ден и са за децата от подготвителните групи и за учениците от първи до четвърти клас.
Според синдиката в законопроекта за училищното образование трябва да има и задължение за целодневна организация във всички български училища по европейски стандарт, което да е свързано със забраната за двусменна организация на учебния процес - с двегодишен гратисен период.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.