Тенденция за увеличаване на агресията в училище и в малките населени места, отчетоха от просветното министерство.
В над 80 процента от училищата има подадени сигнали за агресия, независимо за какъв вид са тези случаи, призна заместник-министърът на образованието и науката Ваня Кастрева.
За поредна година статистиката сочи, че са най-много случаи на насилие са регистрирани в София, а най-малко - Смолян .
Най-голям е процентът на увеличение на вербалната агресия в училище, като през миналата учебна година са били регистрирани 286 случая, то през тази година те са с 1317 повече.
Това е 460% завишаване на този вид агресия, коментира заместник-министър Кастрева.
Тя добави, че на второ място се нарежда вандализъмът, свързан с посегателства над имущество в училище.
За миналата година са били регистрирани 63 случая на такава агресия, а сега са със 193 случая повече или това е 306 на сто увеличение.
На трето място е психическият тормоз, като през миналата година е имало 131 случаи на регистриран психически тормоз в училище, а през тази година са с 366 случая повече или това е 280 процента увеличение спрямо миналата учебна година, посочи Кастрева, цитирана от БТА.
Тя съобщи също, че през миналата учебна година е имало 606 случая на физическа агресия, а досега тези случаи са с 1056 повече или със 174 процента увеличение.
"Сега случаите на виртуален тормоз са 29, а през изминалата учебна година са били 20, но този тормоз е специфичен и най-често се случва в интернет", заяви Ваня Кастрева.
От МОН обявиха, че от началото на учебната 2014/2015 година са регистрирани 310 случая на агресия от ученици или родители над учители, както и 4117 случая на агресия между ученици.
Има изследване на Синдиката на българските учители към КНСБ, в което се твърди, че на някакъв вид посегателство, включително и на словесни нападки, в последната година са били обект 45% от учителите, заяви просветният министър Тодор Танев.
Според него числото може и да е завишено, но при всички случаи проблемът съществува.
Сега училищата в страната са 2564 и в тях има 430 психолози и 755 педагогически съветници, но броят на тези специалисти трябва да се увеличава, настоя образователният министър.
От МОН съобщиха, че ще бъде преподписано споразумението между МОН и МВР, като в него ще бъдат предвидени мерки за превенция спрямо различните видове насилие и използването на наркотици.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.