IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Децата искат да четат, но възрастните пречат

Не се месете в избора им на книги, съветва специалист

Децата искат да четат, но възрастните пречат

Досегът на децата с книгите трябва да започне от момента на раждането им, да продължи като игра, за да се превърне четенето в неизменна част в живота им като зрели хора. Това смята Валентина Стоева, която популяризира детската литература с акции като "Читателска щафета" и "Бисерче вълшебно".

Според нея децата трябва да усетят, че книгите могат да бъдат забавление, достоен конкурент на компютърните игри, киното и анимационните филми. Такъв тип възпитание не е вмешателство в образователната система, която трябва да остане консервативна, обяснява Стоева пред БТА.

Нейните наблюдения показват, че децата искат да четат, проблемът се появява тогава, когато се намесят възрастните. Парадоксът е, че възрастните се опитват да накарат децата да четат техните любими книги или онези, които те самите смятат за стойностни. Истината е, обаче, че децата искат да четат съвременни книги, които говорят на техния език, уточни тя.

"Често забравяме, че основната функция на детската литература е да дава отговори на детските въпроси и да обяснява света, независимо дали ни харесва това на нас възрастните. Ограничаването на децата от книгите, които те искат да четат днес по-скоро ги отблъсква от четенето. Когато им дадем правото на избор интуитивно да намерят своята книга или да продължат да търсят онази, която ще се превърне в пътеводната им светлина и, която ще им даде тласък напред в живота - те четат", отбеляза Стоева.

Самата тя започнала да събира съмишленици и да организира инициативи, поощряващи четенето сред децата, мотивирана от любопитството към четенето на собственото си дете. Нейното мнение е, че съвременната художествена детско-юношеска литература дава добри обяснения за нещата, които терзаят днешните деца. Има достатъчно книги и е добре да се доверим на специалисти, като библиотекари и книжари, които познават новите четива, каза тя.

Според изследванията, децата на четящи родители са с доста по-добри резултати в тестовете за функционална грамотност. Специалистът смята, че едно от обясненията е познаването на книгата като предмет и това, че не се сблъскват с нея едва, когато попаднат в образователната система.

Нейният съвет е, когато родителят чете да се научи да споделя с децата онова, което го е впечатлило в даден текст и същевременно да ги слуша, какво е тяхното впечатление от книгата, която те разлистват.

"Истината е, че децата са дигитално поколение, те четат еднакво добре и на електронни носители, и в интернет, и на хартия. Често ми се случва напоследък да работя с деца, които не четат, защото се притесняват от обема на книжното тяло. Когато детето не е уверен читател, то изключително много се притеснява, че няма да се справи - в този случай електронните книги са по-полезни. Тогава детето не вижда обема от страници и неусетно ги прочита", сподели своя опит редакторката.

По думите й днес в книжарниците са представени всички значими писатели от целия свят, които пишат детско-юношеска литература и децата ги предпочитат. Има и много нови български автори, които пишат на езика на децата. Това са писатели, уловили проблемите, които вълнуват децата.

Валентина Стоева открои автори, като Божана Апостолова, Радостина Николова, която е спечелила второто издание на "Бисерче вълшебно", Юлия Спиридонова - Юлка и други. Стоева даде пример с първото издание на конкурса "Бисерче вълшебно", в което децата номинират за награждаване писателите. Тогава са били посочени пет български автори, а в последното - 25.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата