IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

За кой ли път: Е-обучението на дневен ред

Дали учениците ще хвърлят тетрадките и писалките? Зависи …

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

Издателства работят без пари. Няма да повярвате, нали? Само че е факт.

Точно преди десет години тогавашният министър на образованието Даниел Вълчев се зарече, че ще въведе електронно обучение и децата ще забравят за учебниците на хартия.

След работа на парче, различни проекти и похарчени пари от държавната хазна на вятъра, май най-накрая учениците ще видят какво е таблет в класните стаи.

Това ще стане в 40 школа в цялата страна. Очакванията са пилотният проект за електронното обучение да тръгне от втория срок, което означава от понеделник.

Дали ще се случи предстои да видим, но според издателствата, учителите които ще работят по новия начин, вече са обучени, а дори са и доволни от придобивката.

Стартът на пилотния проект за е-обучението беше даден през ноември миналата година. Просветното министерство даде на 40-те училища, които заявиха желание да въведат новаторството, пари за по 40 таблета. 

Отпуснатите средства за едно устройство са към 350 лв. Парите обаче се оказаха недостатъчни и се наложи училищата да се бръкнат и да заделят пари за дофинансиране, макар че делегираните бюджети никога да не им стигат.

Две училища дори се отказаха да участват още в началото именно заради това, че парите за таблетите бяха малко, съобщиха за Dnes.bg от едно от издателствата, които участват в проекта.

Оказа се обаче, че МОН не е дало нито стотинка на въпросните издателства, въпреки че техните разходи не са малки.

"Просвета", "Булвест", "Анубис", "Архимед", "Бит и техника", "Експрес публишинг" и "Атласи" са издателствата, които по желание работят за държавата по този проект.  Техни експерти обучават учителите, те качват и съдържанието от хартиения учебник на електронен.

Това, че работят без пари по проекта, като че ли изглежда доста нелепо на фона на обвиненията, особено около смяната на Тодор Танев, че хора от министерството лобират за различни издателства.

Истината обаче е, че този път нещата са много добре измислени в МОН, защото и издателствата имат интерес да се включат в пилотния проект, та дори и без пари.

Всяка година през февруари - март те си правят рекламна кампания и обикалят училищата в страната, за да презентират учебниците си. Така че сега комбинират 2 в 1.

Истинската битка между издателствата и техните лобита обаче ще започне, ако след като се анализират резултатите от пилотния проект, е-обучението се въведе във всички училища.

Иначе засега ситуацията е следната: в по една паралелка от тези 40 училища, които са най-големите гимназии в отделните области, в София са 11, ще се учи с таблети и в една контролна - на хартия. В края на годината изводите от този експеримент трябва да са базата за по-нататъшното внедряване на технологии в училищата.

Пилотният проект е за учениците между V и VІІ клас, но на практика в него ще участват децата само от  една паралелка в VІІ клас. Това е напълно логично, защото след VІІ клас има матура и на никой не му се ще да рискува с експериментално обучение точно тогава.

Някои детайли от проекта обаче поставят под съмнение успеха му, като например това, че в центъра за пореден път е техниката, а не това, за което тя ще служи.

Идеята е децата да носят таблетите си вкъщи, за да си учат уроците. Оказва се обаче, че масово директорите на училища отказват да им ги дадат, защото те носят материална отговорност. Значи учениците пак опират до хартията. За какво тогава са им тези таблети в час? Май чашата и сега е наполовина пълна, или наполовина празна.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата