IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Без втора смяна – решение или мисията невъзможна?

Въвеждането на едносменен режим е трудно заради липсата на стаи

Снимка: bgonair.bg

Снимка: bgonair.bg

Синдикални организации и родители настояват да се премахне втората смяна в училище. От просветното министерство подкрепят предложението, но то може да стане факт едва в следващ мандат.

Но как идеята се приема от самите деца?

Малко след 13 часа в ранния следобед в двора на 18-то СОУ настъпва оживление. За едни учебния ден е свършил, но за други тепърва започва. Втората смяна съвсем не е любима на повечето от подрастващите, но до голяма степен са свикнали с нея. Много от децата се оплакват, че когато се прибират толкова късно, времето не им стига за нищо.

Синдикати и граждански организации настояват за премахването на втората смяна, тъй като тя е бариера за целодневния режим. Пречи и на подрастващите чисто психически.

"Ако един второкласник излиза в 6 или пък се прибира вечерта след 7, това е крайно неудобно и нездравословно за тази възраст", коментира Юлиян Петров от Синдикат "Образование".

Премахването на втората смяна е свързано с инвестиции и промени, които не могат да станат от днес за утре. Според зам.-директора на 18-то СОУ въвеждането на подобни промени ще е трудна, но не неизпълнима задача.

Въвеждането на едносменен режим е трудно постижимо заради липсата на достатъчно стаи и сгради, в които да се поберат всички ученици. От образователното ведомство очакват проблеми да възникнат в големи градове като София, Пловдив и Варна, където класовете в един випуск са повече. Затова предстоят разговори с общините.

"Това означава много добро планиране на средствата - и на общинския, и на държавния бюджет. Това означава строеж на сгради и разбира се съгласие на самите училища да се преместят, т.е. кое училище да се премести в нова сграда и кое да остане в същата", коментира и просветният министър Меглена Кунева.

Като възможност за решаване на този проблем, синдикатите предлагат да се въведе повече регулация при приема на ученици.

"Един родител трябва да избира между две училища, не между 20, което създава немалък хаос в системата", допълни Юлиян Петров.

Идеята е по този начин да се изкорени негласното разделение на училищата на елитни и не толкова. Учители обаче смятат, че това няма да се понрави на всички страни.

И все пак властта обещава промени. "Имаме тежки проблеми, на които сме обръщали гръб и те от това не стават по-леки. Ако заметеш един проблем под килима, той не изчезва", заключи Меглена Кунева.

Вижте повече в репортажа на Милена Енчева и оператора Иван Ставрев

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата