Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" е обезпокоен от повишеното преекспониране и нагнетяване на общественото напрежение по отношение на организацията и осъществяването на приемните изпити след седми клас и на матурите в 12-и клас.
За поредна година в подготовката на тези важни за учениците изпити доминира демагогията, политиканстването и ненужни полицейски похвати в технологията на организацията им, се посочва в позиция на синдиката.
В нея се казва, че категорично не одобряват обидното отношение към учители и директори като към непрофесионалисти и тяхното третиране като виновни по презумпция за пробойните в изпитния процес.
"Учители и директори ще бъдат обискирани и ще им се изземва мобилната техника заради страх от изтичане на информация. Но някак в цялата тази суетня забравяме, че резултатите на учениците през последните десет години традиционно стават все по-лоши.
Драконовските мерки и полицейщината няма да генерират мотивация и изграждане на духовна ценностна система у учениците. Надхитрянето на системата за тях, често със съдействието на техните родители, се превръща в ценност", пише в позицията на образователния синдикат.
Според тях през тази година Министерството на образованието и науката е направило добра организация за външното оценяване и матурите.
"Крайно време е Министерството да престане да се държи гузно и със страх от този процес. Наложително е да застане твърдо и поеме отговорността, както за доброто провеждане на матурите, така и да отстоява на опитите да му бъде вменена вина и липса на професионализъм в организацията на този процес", заявяват синдикалистите, цитирани от БТА.
Според тях обаче "българското общество не трябва да толерира присъствието на полицията, ДАНС и специалните разузнавателни средства за подслушване и заглушаване в българското училище по време на изпитите".
Образователната система, дори и с новия училищен закон, косвено толерира липсата на знания и възпитание на обучаемите, посочват от Синдиката "Образование".
И допълват, че при така утвърдената от закона система учениците, дори с дефицит на знания и умения, достигат до пети клас, а много от тях носят този дефицит до матурите. Затова е необходима промяна в текстовете на новия закон, в съпътстващите наредби за по-оптимални критерии за оценка на учениците след края на етап от образованието им и със задължителна оценка и за възпитание.
Според синдикалистите родителите трябва да са готови да приемат истинските резултати на своите деца и активно да партнират на учителите за мотивация и по-добро образование през цялата учебната година, а не само по време на зрелостните изпити.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.