Новият председател на БАН акад. Юлиан Ревалски е категоричен, че първите му стъпки на новата длъжност ще са свързани с търсене на начини как в следващите години Академията да увеличи финансирането си - публичното, което е от държавата, и проектното, за което се грижи БАН.
Подобряването на финансирането на БАН ще е основната ми задача, допълни акад. Ревалски, но уточни, че не става въпрос само за заплати, а и за подобряване на условията на труд в институтите на БАН, тъй като на много места те не са добри.
Трябва да се подобри и поддръжката на инфраструктурата в БАН, която е уникална, но трябва и да се развива, каза новият председател на Академията. Той отбеляза, че още от 2017 г. ръководството на БАН е "задължено да увеличи заплатите на всички, които са под минималната работна заплата, за да отидат най-малко на минималната работна заплата".
На въпрос дали има институти в БАН без парно отопление, акад. Ревалски отговори, че може би има със сигурност институти, в които пускането на "парното" е било отложено най-малко с месец. "В част от биологическите институти парното отопление не беше пуснато навреме и хората бяха стискали зъби известно време, защото не им стигат средствата за плащане на парното отопление, както и за другите режийни разходи", заяви акад. Ревалски, пише БТА.
Той каза, че бюджетната субсидия на БАН се разпределя от Общото събрание по институтите. Ако тези 10 милиона лева допълнително за БАН за 2017 г. бъдат гласувани от парламента, ще бъдат разпределени, ако са в бюджетната субсидия, каза акад. Ревалски. Той припомни, че може да има и целево финансиране, като даде пример с тези 2 милиона лева от последната година от МОН, предназначени за младите учени в БАН.
Новоизбраният председател на Академията каза, че му предстои да сформира свой екип, който да включва главен научен секретар, най-много трима заместници и научни секретари по направленията. Трябва да се избере и Управителен съвет, за да може да заработи новото ръководство на БАН.
Акад. Ревалски заяви, че ще търси и връзка с бизнеса, тъй като световните тенденции са свързани с това, че част от финансирането на науката трябва да идва от бизнеса. В БАН има добри примери за приложни изследвания, като сред тях са институтите по металознание, по информационни и комуникационни технологии, и по полимери, отбеляза новият председател на Академията. Той заяви, че ще работи и за връщането на младите учени в България, като това можело да стане чрез програма към МОН.
Акад. Ревалски е роден 1956 г., от 2013 г. е директор на Института по математика и информатика /ИМИ/ на БАН, а през 2011-2012 г. е бил заместник-директор на института. Той има принос за учредяването на Наградата на ИМИ за постижения на млади български учени в областта на математиката. Бил е и гост-професор в университети в чужбина.
Днес той бе избран за председател на БАН за следващите четири години. За него са гласували 57 от членовете на Общото събрание на Академията, а за другия кандидат - чл.-кор. Николай Милошев, гласовете в подкрепа са 27, съобщиха от комисията по избора.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.