Науката е възможност за развитие на университетите. Тя може да привлече и повече пари за тях. Ето защо науката трябва да влезе в актуалния дневен ред на всички висши училища, заяви служебният министър на образованието и науката проф. Николай Денков на среща с ръководството на Съвета на ректорите на висшите училища в България, цитиран от МОН.
Министърът е поканил ректорите да се включат активно в доработването на промените в Закона за развитието на академичния състав. "Целта е за всяко професионално направление да се формулират специфични изисквания за академично развитие, които да са подкрепени от гилдията", е подчертал той.
Необходими са някои промени в показателите на рейтинговата система за оценка на висшите училища, смятат ректорите. "В класацията не се вземат предвид спецификите на художествено-творческата дейност. При свободните професии е много трудно да се съберат обективни данни за заетост и доходи. Как ще отчетем например номинирания за "Оскар" възпитаник на Националната художествена академия Теодор Ушев?", е попитал ректорът на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" проф. Станислав Семерджиев.
Списъците с приоритетните и със защитените специалности също имат нужда от преработка, е посочил ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков. В момента приоритетните направления са твърде много, а защитените специалности - твърде малко, смята той.
Министър Денков вижда развитието на висшите училища в три основни посоки.
"На първо място, университетите ще спечелят, ако всеки от тях наблегне на областта, в която е най-силен. Още много неизползван потенциал има също в продължаващото образование, на второ място, и в привличането на повече чуждестранни студенти - на трето", е заявил проф. Николай Денков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.