Нова практика в образованието крещи за проблемите в семействата. Богати родители наемат адвокати, които да ги представляват при възникнали конфликти в училище и проблеми с поведението на децата им, съобщи шефът на Регионалното управление по образование във Варна Венцеслава Генова.
"Това е едната група родители, най-често прибягваща до агресия към учителите, без да виждат своята роля и вина за поведението на децата си. Другата е от ниско образовани родители, най-често роми, които вдигат скандали. И двете групи смятат, че децата им имат само права, но не и задължения в училище", коментира Генова.
Тя добави, че от началото на учебната година няма физически посегателства над варненски учители. Регистрирани са обаче 18 случая на вербална агресия спрямо тях, предимно от ученици.
"Тя се състои в незачитане на авторитета на учителя, пречене на останалите ученици или демонстративно занимание с нещо друго по време на час", каза още Генова.
След инцидента, при които загина 11-годишно дете в столичното 52-ро училище, ръководството на учебното заведение настоява за промяна в "Наредбата за приобщаващо образование", стана ясно вчера. Според педагозите в сегашния вариант на наредбата липсват инструменти за работа с агресивните ученици.
"Диалогът между родител и учител е малко по-сложен и от тук идват голяма част от проблемите. Отвсякъде сме с вързани ръце според наредбата, нямаме инструменти, с които да променим едно агресивно дете да го възпитаваме. Единият проблем в наредбата е липса на координация между институциите, преди да станат проблемите. Агенцията за закрила на детето трябва да реши в даден случаи дали има нужда от тях или не. Второто, което поставиха и учителите като въпрос и аз съм съгласен с него, че наредбата трябва да даде повече права на учителите и повече натиск върху родителите, които не съдействат. Тя ще бъде променена и в тази посока", коментира министърът на образованието Николай Денков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.