Синдикат "Образование" изготви предложения за промени в българското образование. След проучвания и анализи на ситуацията в системата те са извели 8 основни пункта в документа си "За бъдещето на България".
Според тях промени са нужни в делегираните бюджети, системата на обучение, учителските заплати, както и в новоприетия Закона за предучилищното и училищно образование (ЗПУО).
За да функционира ефективно една система, тя се нуждае от финансово обезпечаване. Недофинансирането на системата и само 3.5% от БВП, отредени за образование, води до невъзможност за изпълнението на новите образователни политики, заложени в Закона. Това поставя под съмнение осъществяването на приоритета образование и ограничава достъпа до качествено образование на всички български ученици, пише Синдиката в позиция, изпратена до медиите.
Синдикат "Образование" предлага: Да се заложи и следва стратегия за увеличение на средствата за образование, като те се увеличават с не по-малко от 0,5% на година, до достигане на поне 6% от БВП.
След голямата учителска стачка от 2007 година финансирането на образователните институции е обвързването единствено и само с броя на учениците чрез фиксиран единен разходен стандарт (ЕРС). Философията "делегирани бюджети“ създава порочна зависимост на ЕРС на ученика към заплатата на учителя и директора и генерира дефицит на възпитанието в образователния процес.
Наложително е: Делегираните бюджети на образователните институции, като философия на финансиране, да отпаднат и вместо тях да се въведe финансиране на дейност образование, чиято основна цел е равен достъп до образование, гарантиране на базови условия във всяко учебно заведение, като се вземат предвид географското местоположение, постоянните разходи за функциониране (които не зависят от броя на учениците), националните цели за развитие на българските райони.
Със закон да се забрани закриването на училища и финансово да се обезпечат модерни учебни заведения, предлагащи равен шанс за всеки български ученик, независимо от неговото местоживеене.
Ниското заплащане на педагогическия труд, огромната административна тежест и натовареност, големите очаквания и отговорности за резултативност в образователно-възпитателния процес са в дисбаланс и действат демотивиращо на работещите в системата и правят професията непривлекателна за младите специалисти.
Учителите в България са "квалифицирани работещи бедни" и традиционно най-бедни в Европа. Синдикат "Образование" апелира: Учителската заплата да бъде не по-ниска от средната брутна работна заплата за работещите в обществения сектор.
От Синдиката твърдят, че много гняв и недоволство сред колегията буди фактът, че директорската длъжност, след спечелен (?! ) конкурс, става пожизнена. Това понякога води до авторитарно управление, чувство за безнаказаност и злоупотреба със служебното положение. Често липсва отговорност на директора към синдикалните организации и учителите, които управлява.
Липсват изисквания към квалификацията на кандидат-директорите на образователните институции и често се усеща липсата на административен контрол към тях. Липсва стимул за надграждане, стремеж към иновативност и творчество. Синдикат "Образование" настоява да има мандатност на директорите и синдикални представители в основни образователни комисии.
Динамичните процеси в нашето общество, тежките социални, битови и икономически проблеми дават тежко отражение не само в битието, но и в съзнанието на децата и учениците. Осигуряването на педагогически съветник и/или психолог е наложително в образователните институции. Новата власт на страната и МОН да се съобразят със ситуацията днес и назначаването на психолози и педагогически специалисти във всички учебни звена да стане задължително, предлагат от Синдиката.
Сградният фонд на образователните институции, липсата на физкултурни салони, плувни басейни, столови за хранене, необходимия брой и видове специализирани кабинети, лишава от равен шанс за качествена учебна среда над 60% от българските деца и ученици. Огромна част от учениците в България са принудени да се образоват в двусменен режим на учебния процес, като това автоматично ги лишава от целодневната му организация. Предложение на Синдиката е да се обезпечи и осигури задължителна целодневна организация на учебния процес за учениците до 7 клас и поетапно преминаване на едносменен режим на обучение в следващите 4 години.
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" настоява: Да се ревизират и променят всички държавни образователни стандарти към ЗПУО, съобразно направените предложения на представителните учителските синдикати в България.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.