Министерският съвет одобри 11 национални програми за развитие на образованието през 2017 година, които ще осигурят допълнително финансиране на политики и мерки за равен достъп до качествено образование, съобщи пресцентърът на кабинета.
През 2017 година за дофинансиране на предучилищното и училищното образование са предвидени 59 500 000 лева при 50 394 000 лева през 2016 година. Средствата се осигуряват от държавния бюджет чрез бюджета на МОН.
Утвърдените национални програми са "Оптимизация на училищната мрежа" - с бюджет 30 717 000 лв., "Система за национално стандартизирано външно оценяване" - 4 400 000 лв., "Роден език и култура зад граница" - 1,2 млн. лв., "Ученически олимпиади и състезания" - 2 983 500 лв., "Осигуряване на съвременна образователна среда" - 4 700 000 лв., "Без свободен час" - 2,5 млн. лв., "Квалификация" - 600 000 лв.," Създаване на достъпна архитектурна среда и сигурност в училище" -1 500 000 лв., "Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование" - 10 230 000 лв., "Развитие на системата на предучилищното образование" - 400 000 лв. и "Обучение за ИТ кариера" - 270 000 лв.
За първи път се финансира национална програма за предучилищното образование. Нейната цел е да се гарантира равен старт за децата преди постъпване в училище чрез осигуряване на дидактични материали и насърчаване на родителите да участват в заниманията. Предвижда се да бъдат обхванати 130 детски градини и училища с подготвителни групи, 1600 деца и 1600 родители.
Нова е и програмата "Обучение за ИТ кариера", която е насочена към професионалните гимназии и профилираните гимназии с паралелки за професионална подготовка, които дават квалификация "Приложен програмист".
Разширява се и обхватът на национална програма "Без свободен час". В нея ще бъдат включени и детските градини, а не само училища, както е досега, а финансирането е увеличено с половин милион лева. Предвижда се осигуряване на не по-малко от 32 000 заместващи педагогически специалисти.
Бюджетът на програма "Оптимизация на училищната мрежа" е увеличен с близо шест милиона лева, които ще бъдат използвани за обезщетения на учители и персонал, с които са прекратени трудовите правоотношения поради пенсиониране или на друго основание.
Общият бюджет на програма "Информационни и комуникационни технологии" е с 3 милиона лева повече, отколкото през 2016 година. Парите ще се използват за осигуряване на съвременни информационни и комуникационни технологии и внедряване на иновативни методи на обучение в общо 700 училища и детски градини. В поне 100 училища ще се осигури интернет връзка и достъп до облачни образователни услуги.
От заложените 4,7 млн. лв. по програма "Осигуряване на съвременна образователна среда" 2,4 млн. лв. са за подобряване на условията за експериментална работа по природни науки чрез оборудване на лаборатории, 1,5 млн. лв. - за модернизиране на професионалното образование, и 800 000 лева - за осигуряване на целодневно обучение на учениците.
Малко повече от половината от предвидените по програмата "Ученически олимпиади и състезания" средства ще бъдат инвестирани в обучение на талантливи ученици, които да участват в олимпиади, а с останалите ще се организира провеждането и участието в национални и международни олимпиади и състезания, пише в съобщението.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.