Човек и добре да живее, все някога трябва да се дипломира и да си намери работа. Къде 90% от студентите се реализират професионално още преди да завършат и какво дава един университет на бъдещето – отговаря Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ).
"Ние нямаме безработни випускници", категорична е Детелина Смилкова – вицепрезидент на ВУЗФ. Ежегодното анкетно проучване на университета показа, че над 90% от студентите им започват работа още докато учат или непосредствено след това, а над 30% от тях имат кариера на мениджъри и директори на застрахователни и финансови компании или управляват собствени фирми. Това е пример, който показва, че дипломата невинаги е просто тапия, а университетът пък доказано играе ключова роля в професионалното развитие на студентите.
"Висшето училище по застраховане и финанси успя да изгради през годините много тясна връзка с бизнеса. Експерти от водещи компании в България предподават в бакалавърските и магистърските ни програми. Това е изключително ценно, защото така студентът не се ограничава просто в зазубряне на една теоретична рамка. Той решава реални казуси, запознава се с актуални тенденции“, обясни тя.
Другия ключов момент – ВУЗФ започва да работи относно кариерното развитие на студентите още от 1 курс.
"Кариерният център на университета е активен и започва да работи със студентите почти веднага. Започва се от най-ниското, но важно ниво – учим ги как да оформят професионално CV-то си и как да направят едно мотивационно писмо въздействащо. Нашите студенти са лицето на ВУЗФ, затова те трябва да са перфектни“, категорична е Смилкова.
Още в началото на следването пък, университетът започва да обстрелва студентите с възможности за стаж или за работа.
"Много от водещите компании в България редовно ни изпращат актуален списък със свободните им стажантски и работни позиции и ние предлагаме тези позиции на студентите. Повечето от тях започват да работят още в първи или втори курс. Така, когато завършат, те всъщност вече имат професионален опит, трудов стаж и са по-конкурентни на пазара спрямо много от връстниците си", обясни още вицепрезидента на ВУЗФ.
Съвсем логично тази рецепта за успех работи в полза не само на студентите, но и на университета. Тази година ВУЗФ откри две нови бакалавърски програми и три магистърски, като се стреми да се докаже като университетът на бъдещето.
"Днес информацията вече е достъпна навсякъде. Важното е не откъде ще я получиш, а как ще я анализираш, какви умения ще развиеш на нейна база. Затова ние въвеждаме все повече дисциплини, които да развиват човешките комуникационни и аналитични умения и да дадат незаменимо конкурентно предимство на студентите на ВУЗФ. Бизнесът има нужда от такива кадри", каза още Смилкова.
Според нея образованието трябва да се променя заедно с новите технологии, защото е напълно възможно след 5 години да се появят нови професии. Затова от ВУЗФ като университет на бъдещето предвиждат тези тенденции и обучават студентите си в унисон с постоянно променящия се свят, като им дават безценни умения, които да ги превърнат в лидери, в мениджъри.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.