IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо децата не са в клас? Ранният брак не е причина!

Да се индивидуализира отговорността на родителя

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Връщането на децата и учениците в образованието не е кампанийно мероприятие, каквито скептични коментари имаше преди седем-осем месеца при започването на Механизма за обхват на децата и учениците в образователната система, каза на брифинг в МОН вицепремиерът Томислав Дончев. Той посочи, че след голямата офанзива за първия учебен ден усилията на институциите за обхващане на децата в образованието продължават и дават резултат, като в тях се включват всички институции в държавата.

"Ако нашите данни показват, че 200 000 деца не са в клас, данните ни показват също, че поне половината от тях са в чужбина", коментира вицепремиерът Дончев. Той добави, че отчетните данни показват, че тези 1134 екипа, в които има представители на различни институции, са "успели да посетят всеки дом и всяко семейство, чието дете не е в клас, което е постижение".

Резултатите показват също, че като минимум сме успели поне една пета от децата, които са в България, да ги върнем обратно в клас и в голямата им част да ги задържим там, заяви вицепремиерът. Той увери, че усилията на правителството за връщане и задържане на децата и учениците в образователната система ще продължат.

С подкрепата на цялото правителство трябва на европейско ниво да "гоним" една по-амбициозна европейска цел и заради свободното движение на хора трябва да настояваме за паневропейски механизъм в образованието, защото това е тема за цяла Европа, каза Томислав Дончев.

Той обясни, че заедно с другите страни от ЕС трябва да настояваме българските деца, например от Пловдив, заминали в дадена европейска държава, да ходят на училище там. "Когато икономическият сценарий направи така, че детето се върне в България, да продължи образованието си у нас, с всички трудности", обясни идеята вицепремиерът Дончев. По думите му МОН има готовност да лансира такава тема или проект на европейско ниво по време на европредседателството ни.

Въпреки че анализът ни показва, че сключването на ранен брак или живеенето на семейни начала не са от най-сериозните причини за отпадането от училище - те съществуват, като 2 процента от случаите на отпадане са заради това, каза вицепремиерът Дончев, цитиран от БТА.

Той обясни, че на днешното заседание в МОН е била обсъдена необходимостта от по-ясни разпоредби в Наказателния кодекс, свързани с браковете и с живота на семейни начала при малолетни деца. "Не може да се търси наказателна отговорност на тези деца, защото те са малолетни, но решението е да се търси правен способ, за да се индивидуализира отговорност на родителите", обясни Томислав Дончев.

Това е политически разговор, който днес го започнахме и предстои да бъде обсъден, добави министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата