Само след осем години от българската образователна система ще се пенсионират 39 000 учители, а в шест български университета се подготвят само 20 000 студенти за бъдещи учители, като от тях само 50% влизат в образователната ни система, съобщи председателят на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева.
Тя участва в международната конференция "Подкрепа за младите учители като инструмент за качествено образование - привличане, набиране и подготовка на ефективни млади учители в образованието".
По думите й е важно как ще се мотивират младите хора за "устойчивост" в образователната система, защото кадровото обезпечаване на образователната система е фактор за качеството на образованието.
По думите на Такева една голяма част от най-добрите български ученици не искат да учат висше образование, свързано с педагогическите специалности, и не искат да стават учители.
Затова трябва да се мотивират младите хора да завършат висше образование и да започнат работа като учители. Друг важен въпрос е свързан с това как младите учители да останат да преподават в училище, а не да се отказват бързо от учителската професия, посочи Такева.
В българската образователна система днес работят 93 000 учители, като 85 000 от тях имат магистърска степен. 24 процента от българските учители имат висока квалификационна степен, а 12 процента от тях имат второ висше образование, обясни Такева.
Най-важното е, че в България имаме много добра система за квалификация на учителите и за кариерното им развитие, заяви Такева, цитирана от БТА.
Форумът е част от календара на Българското председателство на Съвета на ЕС и в него участват образователни експерти от 25 държави.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.