Все по-голям е недостигът на български учители, като най-сериозно се наблюдава това да е сред преподавателите по физика и математика. Средно годишно се пенсионират 4 000 души, но все по-малко завършващи влизат в системата на образованието, каза образователният министър Красимир Вълчев пред bTV.
По думите му, голямо е предизвикателството при природните науки. Причината е, че голяма част от кандидат-студентите нямат добри резултати по математика и физика. "В бъдеще това ще бъдат едни от най-важните професионални компетентности", обясни министърът.
Той уточни, че има достатъчно студенти, обучаващисе по професионалните направления "Педагогика", "Педагогика по...", но като завършат те не продължават по пътя на преподаването в училищата.
Наблюдава се дефицит и на филолози и историци. В момента минималната начална заплата на един току-щи дипломирал се учител е 760 лева. По-големите учебни заведения предлагат по-високи доходи и средната заплата се вдига до около 900 лева. Това е и една от причините младите преподаватели да предпочетат да се преориенриат професионално. Както вече обясниха, за да променят това от МОН предвиждат двойно увеличение на минималната запланата в рамките на 4 години.
Министър Вълчев обясни още, че предстои в система да бъдат вкарани всички учители, които ще се пенсиорат, както и студентите, които придобият учителска квалификация. По този начин ще има информация дали в един район има излишък, а в друг недостиг на кадри.
До няколко години ще бъде разработен и пакет от мерки за постепенно преминаване от активна работа към пенсионна възраст, който ще включва и почасови дейности. Това се практикува и днес от учители, които са навършили пенсонна възраст, но въпреки това остават да преподават в училище още няколко години.