Ще има ли кой да преподава на децата ни след години? Този въпрос се оказва съвсем основателен, след като в средното училище преподавателите до 25 години са едва 891. Притесненията учителите да изчезнат не са без основание и заради това ресорното министерство е предприело редица мерки, за да задържи преподавателите в класната стая.
Според просветния министър Красимир Велчев явно усилията на властта в тази посока дават резултати.
Ако през 2014 година делът на преподавателите до 35 години е бил 10,53% от общия брой на учителите в средното образование, то през настоящата той е 13,25 на сто, похвали се министърът в писмен отговор на депутатски въпрос.
В същото време намалявал и броят на учителите на 61 години. В момента най-много учители са на възраст от 46 до 55 години. Те са 24 265.
Втората по численост възрастова група е на преподавателите между 56 до 61 години - общо 18 951. Следват тези от 36 до 45 години, които са 16 202.
Младите, до 25 години, в държавните и общинските училища, на които най-много се радват децата, обаче са едва 891. 7859 преподаватели в средното образование пък са до 35-годишни.
Очаквано над 80% от учителите обучават децата в общинските школа, които са много повече от държавните.
Велчев обяснява, че основен приоритет на министерството е да задържи квалифицирания състав и да привлече млади учители в системата.
С тази цел бяха увеличени заплатите на преподавателите с 15% от септември 2017 г. Отделно се възстановяват разходите им за транспорт и наем.
Дават им се пари и за представителни дрехи, имат възможости за повишаване на калификацията, за продължаващо обучение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.