Според препоръка на Европейската комисия всеки ученик трябва да изучава по два чужди езика. Статистиката обаче твърди, че едва 17% от децата отговарят на този критерий. Според ЕК във всички страни членки изучаването на два чужди езика ще стане задължително. Това практически означава, че и българският език може да се учи и на запад.
Възможно ли е това да се случи в България - коментар в предаването "Директно" по Bulgaria ON AIR на преподавателя по английски Людмила Баровска. "Напълно постижимо е и може да се реализира, стига децата да започнат отрано", коментира Людмила Баровска.
Много родители смятат, че изучаването на много чужди езици на ранна детска възраст може да обърка децата и е неестествено това да се случва още преди детето да е навършило годинка. Изследванията обаче показват, че двуезичните деца се справят много по-добре на тестове от останалите си връстници.
Какви са механизмите, по които обаче това може да се случи на практика? В голяма част от училищата начинът, по който са разделени часовете, се оказва недостатъчен. Как трябва да изглежда програмата, за да се покрият изискванията от страна на Европейската комисия?
"Това е много труден върпос. Поне два пъти седмично децата трябва да имат занимания по съответния език", сподели преподавателят.
На какъв принцип се определя това? На каква възрост трябва да започва чуждоезиковото обучение и кой трябва да дава по-голям тласък при изучаването на чужд език - родителите или преподавателите?
И още: За вечните проблеми в образованието - как да задържим децата в клас и колко сериозна е кризата с липсата на преподаватели?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.