Четвъртокласници от столичното 105-то училище "Атанас Далчев" написаха третата си книга, наречена "Ключът към щастието". Техните произведения са посветени на любовта и приятелството, а всичко това се случва на фона на все по-честите случаи на агресия в българските учебни заведения.
Не бихме могли да кажем, че случаите на агресия между учениците са органичени само в големите училища. Последните инциденти са в малки градове, а възрастовата граница на агресивните намалява все повече. Как дойде идеята за създаването на тези малки книжни оазиси в българската действителност - в предаването "Директно" по Bulgaria ON AIR гостуват Румяна Тунчева - преподавател в столичното 105-то училище, както и две от децата.
Какво стимулира учениците да пишат на подобни сериозни теми?
"Децата сами избират за какво да пишат. Темите се избират чрез гласуване и винаги са общочовешки и значими.", коментира в предаването Румяна Тунчева.
По думите й освен това, писането на книги коренно променя и начина, по който децата учат. Как се ангажира вниманието на учениците и какво ги стимулира да хванат химикала, вместо мобилния телефон?
"Децата се чувстват социално значими, полето им за изява се разширява, самочувствието им расте.", сподели преподавателят от столичното 105-то училище.
С такъв тип инициативи децата развиват социални умения, работят в екипи и се опитват да стигнат до общо мнение по спорни въпроси.
"В работата по подготовката се включват и по-стеснителни ученици, децата развиват и организационни умения.", коментира още класният ръководител Румяна Тунчева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.