IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Идея: По-дълга зимна ваканция, децата да са с родителите си!

Между двата срока пък малчуганите да са в училище, но да не учат

Снимка: Булфото, архив

Снимка: Булфото, архив

От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" настояват зимната ваканция за учениците да бъде по-дълга от планираното.

Министерство на образованието подготви промени в графиците на изпитите след 7-ми и 12 -ти клас, които засягат учители, ученици и родители. В момента тече едномесечното им обществено обсъждане. Според проекта на МОН коледната ваканция за учениците за учебната 2018/19 г. ще е от 22-ри декември 2018 г. до 1-ви януари 2019 г. включително.

"Нашето предложение е зимната ваканция да придобие един нормален европейски вид, за да могат децата да бъдат с техните родители и семейното възпитание да се случва по-добре", коментира пред БНР Юлиян Петров от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".

Според него, след като дните през зимната ваканция са посветени на семейството, децата трябва да прекарат повече време с близките си.

Просветното министерство сега им давало само три такива дни.

"Някои казват, че това са работни дни за държавата, но всяко едно семейство има начини да си освободи дни и даде своето внимание на учениците. Не по същия начин стои въпросът с междусрочната вканция. Нашият синдикат предлага това да са дни за някакъв вид дейности, които да бъдат насочени към ученика или дни за занимания по интереси. Това е нещо, което бихме могли да развием. Има го в немалко европейски страни. По този начин детето е в училището, но не се водят учебни занятия, а само занятия по интереси, в които е много добре да бъдат включени и родителите. Тези занимания са разтоварващи, но имат голямо значение за социализацията и възпитанието на ученика", смята Петров.

Директор на 51-во СУ в столицата Асен Александров пък разкритикува системата за влизането в гимназиите.

"Начинът, по който се провеждат изпитите след седми клас, не стимулира ученето, а зубренето", коментира той.

"В пети клас всички амбициозни ученици живеят с една мечта – след седми клас да постъпят в елитно училище. За да постъпят в елитно училище, те трябва да изкарат на изпитите след седми клас по математика и български език добри оценки. По този начин те не се интересуват въобще от другите предмети.

По-скоро има някакъв натиск към учителите, за да им пишат оценки. Моето предложение е в изпитите след седми клас да има целият цикъл от предмети, нещо от рода на изпитите PISA – да включва български език и литература, история, природни науки, така че те да не бъдат свързани с конкретния материал, а с начина, по който децата мислят", заяви той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата