И аз се опитвам да обясня на децата, че няма нищо срамно в диалекта и че това е езиково богатство, но те ми се хилят заедно с майка им, която е отрасла в панелно гето.
отговорСигнализирай
36
Поздрави преди 5 години
123
за форумите "критици" с родови корени от п-ов Чукотка, които надали са прочели и "Винету", но вече имат "капацитет" за "Под игото"! Таквизи вместо да му извадят очи на дядо Вазов - вежди му изписват. Дерзайте!
отговорСигнализирай
Проблемът за шестокласниците е в родители им. Те също са загубили връзките с корена, т.е. с местният диалект след като са дошли да живеят в Пловдив или София , където върлуват францизми, англизцизми и американизми нужни на градксите кокони, за да се фръцкат;))) Родителите трябв ада седнат с децата си и да кажат: тази дума е така, защото произхода и е такъв... и е ценна с това... но за това се иска доста вътрешна култура. Аз тъй правя. Обяснявам. Примерно, защо "гугугър лази по жарка";)))
отговорСигнализирай
33
Счети преди 5 години
272
Когато приоритетите на една държава се прехвърлят от "Върви народе възродени" към "Базука", "Антилопа" и "Поръчвай в някоя квартална кръчма" резултатът може да е само нуждата от опростяване на информацията за подрастващите. Направо сме задминали американците в повсеместната им тъ.оп.ота ! Неща като начетеност, образованост и възпитание вече нямат място сред днешната младеж. Думи като благодаря, извнявайте и моля се превръщат в архаизми. Изводът е, че държвата е капитулирала от образованието !
отговорСигнализирай
32
Анонимен преди 5 години
527
Под игото създаден роман през 1887-1888 в Одеса, Руска Империя. Как на това някой може да вярва, че е било фактология?
отговорСигнализирай
31
Анонимен преди 5 години
832
По *** роман няма писан... от женкар изобщо що трябва да дме длъжни да учиме тая тъпотия
отговорСигнализирай
30
човек преди 5 години
192
До: номер 30Не знам защо, може би под внушението на знайни и незнайни псевдопатриоти и "националисти" като Волен Сидеров, но общоприетото мнение за романи като "Под игото" е, че в тях имало много турцизми от които следва да се освободим.Което не е вярно. Защото освен турски думи има и много френски, немски и др.Например "мюнцовете" идва от "Munz" на немски, което значи "монета". "Маскара" пък е френска дума, и т.н.
отговорСигнализирай
Притежавам старо издание. Една трета на страница е текстът, другото - обяснение на диалектни думи и турцизми. Има и други произведения с обяснения за определени думи. Бил съм ученик и студент.Да не се посяга на словото на писател, бил съвременник!Писател, написал:"Език свещен на моите деди..."Продължението някой може да го знае - " и кой ще го спаси от хули гадки"?Някой соросоиден хлапак?Някой чувал ли е за автентичност, за авторско право?
отговорСигнализирай
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години
преди 5 години