IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

До 300 българи на възраст от 18-35 г. могат да стажуват във Франция

Изискванията към кандидатите са да имат завършено професионално образование и да владеят френски език

До 300 българи на възраст от 18-35 г. могат да стажуват във Франция

До 300 младежи от България и Франция на възраст между 18 и 35 години ще могат всяка година да стажуват в двете страни. Това бе регламентирано с подписаната днес процедура по приложение на споразумението между правителствата на България и Франция за обмен на стажанти.

Процедурата подписаха изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Сотир Ушев и директорът на Службата за международна миграция на Френската република Андре Нют. На подписването присъстваха социалният министър Христина Христова и посланикът на Франция Ив Сен Жур.

Изискванията към кандидатите са да имат завършено професионално образование и да владеят френски език. Стажантите ще работят в социални и здравни заведения, в занаятчийството, селското стопанство, промишлеността и търговията.

Разрешението за работа се издава за срок от 3 до 12 месеца, като срокът може да бъде продължен с шест месеца. Стажантите се ползват от същите условия за изплащане на трудовото възнаграждение, безопасни условия на труд и защита на правата на работниците, които са валидни за гражданите на приемащата държава.

Министър Христова информира, че от днес българските и френските работодатели ще дават заявките си. На сайта на социалното министерство ще бъде публикувана и информация за споразумението. Предвижда се обменът да започне в началото на четвъртото тримесечие на тази година.

Андре Нют отбеляза, че френските работодатели вероятно ще търсят специалисти най-вече в сектора на услугите, компютърни специалисти, както и работещи в хотелиерството. Той информира, че заплатата на един компютърен специалист на средно ниво във Франция е 1500 евро.

Директорът на службата за Международна миграция на Франция посочи още, че в страната му има малко над 2 милиона безработни и в същото време около 500 000 свободни работни места, за които няма кандидати. По думите му във Франция се правят огромни усилия да се съчетае търсенето и предлагането на пазара на труда.

Христина Христова припомни, че в прогнозния си доклад за 2005-2006 г. Европейската комисия предвижда средно годишно равнище на безработица за страната ни да е 10,8 на сто. Тази прогноза, по думите й, е по-благоприятна, от заложеното в Националния план за заетостта за 2005 г. равнище на безработицата - 11,9%. Според Христова това е знак за доверието на комисията в икономическата и социалната политика на правителството.

Експертите на ЕК оценяват високо активните мерки и програми за заетост на МТС, както и откриването на нови работни места в частния сектор, отбеляза Христина Христова. Тя посочи, че в доклада на ЕК се предвижда равнище на безработицата от 10% за 2006 г. В същото време докладът отчита тенденция на повишаване на заетостта сред българското население с 2% през 2005 и с още един процент - през 2006 г. За сравнение експертите прогнозират отрицателно изменение на заетостта от0,1% за другата кандидат-членка - Румъния.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата