IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Олимпиецът Иво Петров: България е сред силните по математика, 2003 г. сме първенци

Има нужда от мотивация - и при ученици, и при учители, смята той

Снимка: Личен архив

Снимка: Личен архив

Иво Петров е един от блестящите физици от последния випуск на СМГ, донесъл медали за България от много международни състезания. Завършил немската паралелка, негова сила са физиката, математиката, програмирането... За висшето си образование е избрал Кейбридж. На матурите след 12 клас това лято освен задължителните матури по български и математика, Иво се явява допълнително на физика. Получава две пълни шестици, а по БЕЛ - 5.84.

Има два сребърни медала от международната олипмиада по физика, миналата година взема сребро на Международната олимпиада по математика, има два сребърни медала и от Международна олимпиада на Мегаполисите по физика, както и два бронзови медала от Жаутиковската олимпиада по математика, физика и информатика. А от Всерусийската олимпиада в 10 клас се връща със злато. Спечелил е общо 16 медала от най-силните състезания на планетата - 6 по математика и 10 по физика.

В СМГ е от 5 клас, приет е без изпит заради първото си място на пролетното състезание след 4 клас.

Още от първи клас ме "зарибиха" със състезанията. По принцип от малък обичах да редя пъзели, лего, да играя логически игри. В 1 клас имахме извънкласна школа - забавна математика. Тогава се записах и на първото си състезание по математика и много ми хареса, защото се упражнява логическата мисъл - оттам тръгна всичко, спомня си Иво.

В 7 клас се занимавах с компютри и програмиране на състезателно ниво. Тогава се явих на двете олимпиади – по физика и химия, бях първи на националния кръг по физика и оттам тръгнаха нещата, започнах да разбирам колко е забавна тя, да изучаваш природата около себе си, да учиш законите на вселената и най-хубавото нещо е, че се комбинира прекрасно с математиката. Много е красиво да откриеш решения, които те удовлетворяват, разказва той пред Dnes.bg.

В края на 9 клас Иво решава сериозно да се занимава с физика и заминава на лагер школите на Теодосий Теодосиев. Там натоварването е супер интензивно – 2 седмици от сутрин до вечер физика. "Ставахме в 8 часа и си лягахме в 12 през нощта и само 3 часа почивка за целия ден. Лекциите са много натоварени, решават се задачи, преподава се нов материал. Мога да кажа, че там натрупах много знания по физика, които после развих. Там винаги можеш да намериш някой, който е по-добър от тебе, да научиш нови неща, да видиш как той работи, изграждаш нови приятелства", разказва младежът.

А най-хубавото в СМГ за него е средата – винаги има хора, които да те мотивират да се развиваш, стимулират те да продължаваш напред и нагоре.

"В СМГ има уникални преподаватели – не само като учители, но и като характери, като ментори. Много хубаво училище и ми е тъжно, че си тръгвам. Ако мога, бих повтарял още една година”, с тъга казва той. Признава, че в СМГ е открил себе си, смята, че е станал по-уравновесен като характер, толерантен.

Според него българското образование има нужда от митовация – и при ученици, и при учители.
"Учениците трябва да имат възможност да усетят и страната на науката. Това ще ги провокира да търсят допълнително развитие”, убеден е той.

Иво разказва, че един от най-приятните моменти на олимпиадите по математика са новите приятелства.
"На тези места участват най-добрите 6 човека от всяка държава и осъзнаваш, че хората не са толкова различни, колкото си ги представяме. Всички сме тръгнали по един и същи път и сме стигнали до едно много хубаво място”, допълва Иво.

Кои са силните нации по математика?

В последните години Китай най-често са първенците по математика и физика, но да се влезе в международните отбори там е много трудно. Наред с Китай са Индия, САЩ, като цяло източните държави – Виетнам, Корея, Северна Корея дори.

"Но подготовката при тях е с много напрежение върху децата. Доколкота знам в Китай дори не можеш да си видиш родителите от порядъка на 9 месеца. Всичко, което правиш, е да учиш, ограничават ти социалните контакти, ограничават ти свободата. Това не мога да си го представя при нас”, казва той.

Според Иво успехите на тези нации се крие в отношението им към образованието, а не заради икономическите им постижения.

По думите му в азиатските държави при състезания се наблюдава принципът - "честта играе”, честта на държавата трябва да бъде защитена на всяка цена, когато сме на тяхна територия, на всяка цена те воюват да вземат златен медал, разказва той.

Русия също е с много интензивна подготовка и много добра селекция сред учениците. За радост България също е сред силните нации по математика. Миналата година успяхме да пробием в топ 20 в света и имахме реален шанс да влезе дори в топ 15. През 2003 година България е била първенец по математика, след нас остават Китай и САЩ.

Ако говорим за стария континет – Източна Европа определено е много по-напред и по-силна от Западна. Един от абсолютните първенци по математика миналата година беше от Полша. Повечето пъти държавите от Западна Европа са зад нас, разказва Иво.

Олимпиадите и това, което се учи в училище

"Не бих казал, че на състезания задачите имат нещо общо с материала, който се учи в клас. В училище ни учат на типизирани задачи и начина, по който да се справим с тях. На състезания дават задачи, които никога не си срещал, в повечето случаи дори няма подобна на тях като тип. Може да има отделни познати елементи, но оттам нататък често се налага да се преформулира задачата така, че да съвпадне с някоя позната идея.

Обикновено дават три задачи по математика от различни типове и разликата между първата и третата е огромна. Първата обикновено над половината участници могат да я решат. А ако решиш и третата задача – ти си вече златен медалист.

При състезанията по физика се дава физичен проблем и там трябва да включиш абстрактното мислене, за да разбереш как работи цялата система, да си решиш математическата част от задачите", обяснява той.

Олимпиадите по физика са едни най-сложните, е неговата преценка.

Много често сам трябва да измислиш експерименталната постановка, да обработиш резулатите. При тях се изисква много силно абстрактно мислене, но има и доза късмет, защото всеки предпочита определена част от физиката. Иво, например, не харесва задачи по механика, но за електричество са едни от любимите му.

Има огромни задачи, в които освен знания по физика, са нужни много добри основи по математика, за да направиш бързо изчисленията си. Там има и експериментален кръг, в който трябва сам да измислиш нещата – да направиш експерименталната постановка, сам да си получиш резултатите и да ги обработиш.

Факт е, че на училищно ниво не може да се преподава нищо повече от основния материал – нито неща от експерименталната физика, нито елементи на висшата математика. Но е факт, че състезанията ти дават нов хоризонт, разширяват мисленето, оценява Иво.

Политика и протести

"Нещо, което не ми харесва в сегашната политическа ситуация в България, е разединението. Да, дават се индикации, че нещо не е наред в държавата, но не се дава пътят как да се оправи тя”, разсъждава младежът.

Той е убеден, че са нужни хора с нова гледна точка и морал. На лекциите си Теодосий Теодосиев задължително изнася пред учениците си лекция за седемте смъртни гряха, основана върху Библията. В нея се застъпва идеята за моралната сила на характера и помощта към другия, разказва Иво.

"Бих искал да се махне този манталитет, който напоследък много се тиражира – да се гласува за най-малкото зло.
Трябва да дойде време в България, когато няма да е битка между две силни партии – ГЕРБ и БСП, а битка на идеи", смята Иво и именно в това вижда смисъла на предстоящите избори.

"Категорично, трябва да има нови и млади хора, които не са белязани от предишните режими, за да се изчисти политическата обстановка в България", допълва младежът.

Иво е избрал да продължи образованието си в Кейбридж. "Искам да реализирам знанията си по физика в симулации, дигитални експерименти. Преди да се пусне експеримент да върви в истинския живот, трябва да се направи на виртуално ниво. Затова идеята ми е, когато завършва компютърни науки, да изкарам магистратура, с която да комбинирам двете – компютри и физика", разказва той.

Мечтата му е да работи в ЦЕРН, където може да комбинира наука и практически инженерни решения. "Все още не съм решила, но ми се иска да е комбинация от двата свята”, признава той.

Независимо колко време ще бъде в чужбина, Иво е категоричен, че ще се върне в родината си, защото тук ще се чувства най-добре.

"България е хубава, въпреки всички проблеми, които имаме в момента. Природата е прекрасна, културата ми харесва и най-важното – тук са всички мои близки, семейството ми, приятелите ми. Не мога просто да загърбя целия този живот. Винаги искам да се върна към корените си”, разказва той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата