Третокурсничката Ралица Костадинова от Техническия университет заслужи златно ниво на наградата на херцога на Единбург с постиженията си в технологиите и програмирането. Тя и екипът й са създали робот, който сам сади зеленчуци в градината.
"Роботите няма да изместят човека. Мисля, че новият вид работна станция ще изглежда така - човек, окомплектован с роботи, които му помaгат", споделя Ралица пред "24 часа".
Призът всъщност е програма за личностно развитие под егидата на Обединеното кралство. В нея участват над 8 млн. младежи от 130 страни, които обменят знания и опит помежду си и със своите ментори. Освен това представят постиженията си в специална платформа.
Досега Ралица има сребърно и бронзово ниво на наградата. Те помагат да бъде мотивирана и да се развива в посоките, които желае – фотография и видеообработка.
Златното ниво вече дава шанс да се занимава с роботи. За да го достигне, освен с развиване на умения, тя набляга и на физическата активност и доброволчеството.
През тази година Ралица успя да спечели и стипендия от фондация "Юрген Дорман" в надпревара с конкуренти, изучаващи инженерните науки. В момента третокурсничката и колегите от университетския клуб по роботика създават машина, с която да се явят на международното състезание IRC ("Интернешънъл роботс компетишън").
Заданието, поставено пред 250-те участници от цял свят, е Robot, help us! (“Робот, помогни ни”). За разлика от повечето, които са заложили на пандемичната карта, Ралица, Емил и Станислав са решили да сътворят градинарски робот. "Идеята даде едно от момчетата, което каза, че е градски градинар и си отглежда пресни зеленчуци на терасата. В паметта на роботчето ни ще вложим информация кога се сеят определени култури и то ще напомня: днес трябва да засадите чушките или граха. Програмирали сме робота да е с възможност сам да се разхожда из градината и да засява тези култури", обяснява тя.
Частите на градинския робот студентите вземат от лабораторията по роботика и ги сглобяват у дома. Добавят и свои собствени електронни и механични елементи. В международната надпревара те се борят за премия от 1000 долара, която най-вероятно отново ще инвестират в части за роботи.
Ралица посочва, че от малка се е запалила по инженерните науки благодарение на дядо си и баща си. Баща е електроинженер и в нейното детство често я водел по различни обекти. Момичето му помагало в работата - подавало му инструменти и слушало обяснения кое как работи. Постепенно се увлякло по техниката.
Тази страст води Ралица до Професионалната гимназия по електроника и електротехника в Пловдив, докато нейните връстници предпочитат да заемат чиновете на елитните езикови училища.
Там момичето се включва активно в Ученическия парламент, в различни състезания и жадно попива всички новости в сайтовете за технологии.
Заради пандемията клубът по роботика не може да провежда седмичните си срещи, но студентите продължават дистанционно да изработват състезателни роботи.
Според Ралица причината, че малко дами навлизат в техническите специалности, се дължи на разпространеното схващане, че работата с машини и управлението им представлява тежък физически труд.
"Трябва да се мъкнат тежки части, да навиват големи болтове, което е мъжка работа. Сега вече не е така и все повече жени започват да навлизат в тези професии", отбелязва бъдещата инженерка.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.