Родителите на деца, които не са приети в детска градина или училище поради недостиг на места, ще могат да бъдат компенсирани с 300 лв. на месец. Това обясни пред "Монитор" образователният министър Красимир Вълчев. Държавата ще ги подпомага със сумата, ако хлапетата са записани в частна образователна институция или са отглеждани и обучавани от лица, предоставящи организирани услуги.
Това става ясно още от наредбата, която урежда условията и реда за предоставяне и изплащане на средствата на родителите на неприетите деца от тригодишна възраст до постъпването им в първи клас. Максималният месечен размер компенсациите ще бъде равен на средния месечен размер на средствата от държавния бюджет за издръжката на дете в предучилищното образование за съответната календарна година. „При сформирането на сумата се събират трите държавни образователни стандарта –за институция, за група и за дете. Сумата на тези стандарти се разделя на броя на децата и се получава сумата, която държавата плаща годишно на дете”, обясни механизмът Вълчев. Така за дете на 3 и 4-годишна възраст държавата дава около 3600 лв. на година, а за 5 и 6-годишните с около 200 повече. Следователно родителите на неприетите хлапета могат да получават съответно компенсация около 300 лв. за по-малките и 315 лв. за по-големите.
За сумата ще може да се кандидатства, когато родителите са ги записали децата в частно училище или детска градина, или имат разходи за заплащане на такса и възнаграждения по договори за отглеждане и обучение, сключени с лица, които предоставящи организирани услуги за деца (образователни кооперативи). "По този начин ще се гарантира равнопоставеност и максимално широк обхват на прилагането на постановлението", пише в доклада с мотивите си за предложението Вълчев.
В наредбата е посочено, че средствата за компенсиране на разходите, пряко свързани с отглеждането и обучението, се изплащат на родителя в размер на действително извършените разходи за отглеждане и обучение за всеки месец, но не могат да надвишават средствата, които държавата дава за отглеждане на едно дете. Така, ако родителите броят на месец 800 лв. за такси, то от държавната хазна ще дойдат около 300 лв, а остатъка ще трябва да заплатят от собствения си джоб. В същото време, ако даден месец имат по-ниски разходи за обучение на хлапето си – 250 лв, няма как да получат 300 лв.
От доклада на Вълчев става ясно, че за тази година в бюджета са предвидени средства за компенсации извършените разходи от родителите, пряко свързани с отглеждането и обучението на децата им, за които през учебната 2020 – 2021 година не са налични свободни места за прием в държавните и общинските детски градини и училища. "По индикативни разчети за 2021 г. средно-месечно ще бъдат компенсирани разходите за около 3600 деца, които отговарят на условията на наредбата", посочва просветният министър. Те ще могат да бъдат компенсирани от1-и януари до 14-и септември 2021 г.
В проекта на наредбата са посочени шест условия, които трябва да бъдат изпълнени едновременно, за да имат родителите право на компенсации. Детето трябва е кандидатствало за прием в целодневна или полудневна организация на предучилищното образование в държавна или общинска детска градина или училище, в чиито прилежащ район се намира настоящият адрес на детето и да не е прието, поради липса на свободни места за съответната учебна година. От своя страна общината по настоящ адрес пък не е предложила равностойно място в квартала.
Също така, детето не трябва за е записано в нито една държавна или общинска детска градина или училище, а за съответната учебна година детето е записано в самостоятелна организация на предучилищното образование в държавна или общинска детска градина или училище или в самостоятелна, целодневна, полудневна или почасова организация в частна детска градина или училище.
Условие за отпускане на компенсациите е хлапето да е в задължителна предучилищна възраст и да е записано за задължително предучилищно образование в частна детска градина или в частно училище - частната институция да не е включена в системата на държавно финансиране.
Родителите от своя страна пък не трябва да получават подпомагане от държавния бюджет или за сметка на оперативни програми за същите дейности на друго основание за периода, за който се изплащат средства за компенсиране на разходите, пряко свързани с отглеждането и обучението по реда на тази наредба.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.