IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Имаме добро онлайн обучение, но учителите прегарят

Това заяви Юлиян Петров от Синдикат "Образование"

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

В момента имаме много добро онлайн обучение, но това струваше голямо прегаряне на учители и директори в системата. Това заяви пред БНР Юлиян Петров от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".

По думите му само увеличението на учителските заплати не е достатъчно. За да има привличане и задържане на млади преподаватели в училище, е необходимо да се разработи комплекс от инструменти. В момента в синдиката правят проучване колко млади учители са излезли от системата за последните пет години, когато е трябвало да бъдат интегрирани.

Относно предложението за втора категория труд за учителите Юлиян Петров посочи, че "дори преди 50 години учителят не е работил 4 часа", а по време на дистанционното обучение работните часове дневно стигали до 12 заради подготовката на преподавателите за работа в нова среда. "Извън 6-те часа, които трябва да вземе с учениците, учителят има още куп задължения", допълни той.

От Синдикат "Образование" смятат, че ако се приеме философията за подкрепа на учителите с комплекс от мерки, пари ще се намерят. Синдикалистите предлагат например след всеки 4 отработени години, петата да бъде използвана от учителя като платен отпуск и да се използва за рехабилитация.

По темата за премахването на националното външно оценяване след 4-ти клас Петров поясни, че у нас "учениците минават по някаква бърза писта между 1 и 4 клас" и каквото е да са усвоили от учебния материал, преминават в пети. "Това е голям дефицит, голяма загуба, голямо несъвършенство на началния етап в училище".

Юлиян Петров акцентира върху голямото натоварване на учениците и върху това, че каквото и да се говори за облекчаване на учебното съдържание, "това не се случва поради различни академични влияния". "Малко прекаляваме с обема знания", посочи още Петров.

Според него кризата с коронавируса през последната година ако не е генерирала конкретно нови идеи за образователни политики, то е катализирала някои от старите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата