Училищата да могат да формират сборни паралелки за децата от един и същи випуск, които са в риск от отпадане от образователната система или чиито родители работят на първа линия. Тази възможност за осигуряване на максимално дълго присъствено обучение през новата учебна година е записана в Насоките за обучение в условията на извънредна епидемична обстановка, изготвени от Министерството на образованието и науката .
Тези указания за работа на училищата, детските градини и Центровете за подкрепа на личностното развитие са изпратени за съгласуване в Министерството на здравеопазването, а днес ще се обсъдят със социалните партньори, съобщиха от МОН.
Сборни паралелки за ученици в конкретни училища ще се организират след решение на педагогическия съвет и съобразно възможностите на училището при червения сценарий от скалата на заболеваемост от коронавирус - от 250 до 500 на 100 000 души на областно или национално ниво. Тогава училищата ще работят по определен от МОН график за преминаване към дистанционно обучение, като изискването е да се осигури максимално дълго присъственото обучение на учениците със специални образователни потребности.
Ако 14-дневната заболеваемост надхвърли 500 на 100 000 страната, влиза в тъмночервен сценарий и всички ученици ще учат електронно със заповед на министъра на образованието и науката. При двата по-леки сценария с по-ниска от тази заболеваемост – зелен и жълт, образователните институции ще работят, спазвайки насоките на МОН и МЗ за намаляване на рисковете от предаване на инфекцията.
Насоките на МОН дават задължителни и препоръчителни мерки за намаляване на рисковете от инфекция при присъствено обучение. В сила остават протоколите за действие при дете или възрастен със симптоми на вируса.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.