Образованието е стратегическа цел, но според специалисти се работи на парче, без програма. Според бишвия ректор на Софийския университет проф. Иван Илчев, дори се разрушават структури, които са работили добре.
В специалното изборно студио на Bulgaria ON AIR "Големият залог" той посочи, че България е от държавите в ЕС с най-многобройни малцинства, за които образованието не е приоритет.
Проф. Илчев се обяви за категоричен противник на случващото се във висшето ни образование. Според него ще стане трудно обединението на университети у нас. Гостът обаче изтъкна, че нашето висше образование е на нивото на средноевропейското висше образование.
"Проблемът е в нашите глави, не толкова в организацията на образованието у нас", каза още той.
"Беше направена катастрофална глупост - придобиването на степени и звания се подчинява на един глупав счетоводен маниер. Броят на точките е даван от хора, които имат малка представа какво се крие зад тях", подчерта проф. Илчев.
Директорът на Софийската математическа гимназия Антоан Тонев посочи, че в средното образование има политическо говорене, а основен акцент са заплатите на учителите.
"Нямаме дългосрочна визия как трябва да изглежда нашето образование. Същественото е на какво искаме да научим нашите деца и как да го направим, а не кога ще започна учебната година. Нашето средно образование е на доста добро ниво и създаваме подготвени кадри. За съжаление, най-добрите 15% от учениците заминават на запад. Следващите 20-25% се разпръскват и е много трудно на българските университети да привлекат достатъчно мотивирани студенти", коментира той за Bulgaria ON AIR.
Тонев е на мнение, че трябва да си поставим три цели - стратегия за бъдещето; да се даде повече власт на експертите и по-малко на политиците; обществото да подкрепя образователната система.
Бившият министър на образованието и настоящ ректор на частен университет във Вилнюс проф. Сергей Игнатов се съгласи, че нямаме визия за българското образование в дългосрочен план, както и че партиите не обсъждат темата за образованието.
"След спечелването на изборите забравят всичко, което са казали. Има няколко политически сили, които правят опити да имат дългосрочна визия. В някои отношения има постъпателно развитие. Вдигането на заплатите не запушва пробойните, но все пак е по-добре да бъдат по-високи, отколкото да ги държим на аскетични заплати. Правим мъчителни стъпки към пренастройване на образователния модел", заяви той.
По думите му българското образование е на и над средноевропейското ниво.
"Има много причини за нихилизма. Той се базира на непознаване на света. Българското образование е на високо ниво, но е неизпълнима мечтата да имаме еднакви училища. Трябва да се пренастроим, че в образователното пространство ще живеем в дигитализиран свят. Дигиталната трансформация ще се задълбочава", добави проф. Игнатов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.