С 44 млн. лв. от ПВУ Софийският университет "Св. Климент Охридски" започва сериозни научни изследвания.
"Тези 44 млн. лв. са за 4 години, считано от началото на 2023 г. Те не са дадени просто така, а защото СУ има създадена стратегическа научна програма за изследвания, които са не само за направленията, в които университетът е най-силен, но и в посока държавата да може да се възползва от това, което правят учените в СУ", коментира зам.-ректорът на Софийския университет проф. Елиза Стефанова в "България сутрин".
По думите и са формирани 22 научни групи, които се ръководят от 18 изследователи на СУ и от 5 привлечени изследователи - българи, идващи от чуждестранни университети.
"Областите, в които ще работят, са свързани с изследвания за зелена енергия, квантова информатика, изкуствен интелект, климат, околна среда, природни бедствия, европейски ценности, дигитализация на малки и средни предприятия. Области, в които университетът има висок потенциал и капацитет, защото тези учени от СУ са избрани на база на техните реални резултати и видимост в световната наука", обясни проф. Стефанова пред Bulgaria ON AIR.
Тя поясни, че СУ е водещ в три центъра за върхови постижения и компетентност.
"Акцентът беше върху изграждане на инфраструктура, сгради и лаборатории. По-малко внимание се отделяше на самите изследвания, на човешкия фактор, имаше няколко научни програми, които са финансирани от Министерството на образованието. Там също имаше конкретни финансирания за учени", добави проф. Стефанова.
"В другите страни си дават сметка, че науката е тази, която движи иконoмиката напред, и ако ние искам да бъдем стабилна икономика, трябва да заделяме средства за това. Младите и да искат да се занимават с наука, трябва да имат средства да живеят. В рамките на този проект се стимулира по-високото финансиране. Ако ни конкурира бизнесът, трудно може да ги задържим", каза още проф. Стефанова.
Гледайте целия разговор във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.