Плавният преход към дигитализацията в образователната система започна скоростно по време на Ковид пандемията. Тогава учениците замениха класните стаи с домовете си и начините, по които учебното съдържание достигаше до учениците се извършваше на различно платформи. Идеята за образование, достъпно навсякъде, е олицетворена в дигиталната раница, която събира всичко важно в една платформа.
МОН инвестира 24 млн. лв. в "Дигитална раница" - образователна платформа, където учители, родители и деца могат да се впишат и да използват напълно безплатно.
"Дигитална раница" е уникална образователна платформа и дава възможност за обучение в електронна среда на ученици от 1 до 10 клас. Ще се надгради по отношение на професионалното и профилирано образование. "Дигитална раница" е да се хибритизира обучението", заяви образователният министър проф. Галин Цоков.
В раницата можем да открием седмичното разписание на учебните часове, електронния дневник и всички учебници. Учителят може да използва раницата, за да задава задачи, като те могат да бъдат екипни, индивидуални или домашна работа. Може да стартира електронна класна стая, може да даде специфичен достъп на ученик.
Раницата е достъпна от началото на учебната година, а учителите могат сами да създават интерактивни уроци, което ще бъде платена дейност от МОН.
Министерството е в преговори с различни образователни платформи, които също да се включат и да добавят интерактивно съдържание. В електронната система "Дигитална раница" вече са се включили 750 хил. ученици и над 70 хил. учители. Профили в системата вече имат 1 млн. потребители.
"Дигитална раница" ще промени ролята да учителя в информационното общество, той ще бъде и създател на нови дигитални уроци. Министерството са в преговори и с различни образователни платформи, които да се включат и създават съдържание.
Вижте повече в репортажа на Стефан Борисов по Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.