IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Агресията и бумащината гонят младите учители от училищата

КТ "Подкрепа" иска заплатата на преподавателите да е 150% от средната

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

"Няколко неща отблъскват младите от учителската професия, като на едно от първите места е агресията. Не на последно място е бумащината - излишните неучителски дейности, които се вменяват на учителите. Това не е учителското".

Това коментира пред БНР Юлиян Петров - председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".

По думите му е по-добре да се назначат хора, които да помагат, а учителят да бъде оставен на учениците. Според него тогава ще има промяна.

"Не трябва да се забравя за ценностите, за толерантността, за дисциплината в час, за отговорността и за това, че родителите също трябва да изпълняват своето призвание. Има едни 20%, които не само не го изпълняват, но и техните деца пречат на останалите. Това е реалността. Ако това не променим, нещата много трудно ще бъдат в някаква друга визия, за която си мечтаем", каза той.

Петров призова да се намесят полицията и социалните служби, за да върнат децата в училище.

"Мисията на учителя е да задържи това дете в училище, а не да ходи да го издирва по сокаците. Това го изморява и го отблъсква от професията. Младите са безкомпромисни в тази посока", посочи Петров.

В предаването "Преди всички" Юлиян Петров коментира и въпроса с учителските заплати. Искането на КТ "Подкрепа" е тези заплати да станат 150% от средната работна заплата за страната.

"Ако ние смятаме в момента, че сме на 105% средна брутна работна заплата, трябва да приемем още 45% в това измерение", изчисли той.

По думите му началната заплата за млад учител е от порядъка на 1500 лв. Петров призна, че учителите получат по-висока от средната заплата, но според него друго е по-важното.

"За младите учители е по-важно какво е отношението, какво откриват от своето призвание в училището, дали го усещат като свой дом, дали усещат партнирането, дали тази агресия, която може би са споменавали преди това, я усещат там и тя ги кара да не останат в училище. Имаме огромен натиск от агресивни ученици, агресивни родители, от донякъде импотентни институции, които не искат да партнират на учителя и той не може да остане", каза Петров.
 
Той цитира статистика, според която младите учители до 3 години в рамките на 70% не остават в училището. По думите му това показва, че трябва да променим нещо.

"Трябва да променим това отношение към учителя, да му дадем кредита от доверие, да спрем да го модерираме и в крайна сметка да очакваме той да върши иновации, по-добро образование, което да достигнем за България. А всъщност ние дори не можем да се обединим в това да кажем кое е по-доброто образование", обясни синдикалистът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата