IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Играта е ефективен метод за придобиване на знания

Запаметяването на информация минава през преживяване

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Игровизацията в образованието е най-лесният начин да се събуди и задържи интереса на учениците и знанията да се превърнат в трайни. Много учители използват различни игровизирани методи в класната стая, като самата преподавана материя също може да се игровизира. Това е една от темите на конференцията за български игри Game Dev Day тази година, разказаха Мария Маринова-Алкалай, сдружение "Възможности без граници", и Румяна Иванова, Българска фондация "Биоразнообразие", в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.

"Запаметяването на информация минава през преживяване. Когато човек играе игра, той иска да спечели или се съревновава - не просто участва в нещо, а има ангажимент. Тази емоция прави знанието много по-трайно", каза Мария Маринова-Алкалай.

Играта е ефективен метод за придобиване на знания, както от най-малка детска възраст, така и в корпоративната сфера с организираните събития за тийм-билдинг, каза Маринова-Алкалай.

Игрите навлизат и в борбата с климатичните промени. Настолната игра Terra Futura дава на играчите възможност да взимат решения за характеристиките на земята, в която ще живеят след това, разказа Румяна Иванова. Играчите могат да научат как да се постига баланс между развитие на икономиката и защита на околната среда, без да се губи насладата от играта. Тъй като става дума за настолна игра, се избягва опасността от развитие на екранна зависимост, а участниците трябва да работят заедно, като така развиват и социалните си и комуникативни умения, добави тя.

Поколението Z има коренно различно отношение към климатичните проблеми от по-възрастните, тъй като те са част от реалния им живот и тяхното бъдеще. "Те не го интерпретират, те са родени с осъзнаването на това нещо... Те са по-целенасочени в тази посока, не спекулират с него", каза Иванова.

"Възрастните трябва да се отърсим от стигмата, че играта е нещо лековато и несериозно", а игровият елемент може значително да улесни процеса на учене, смята Маринова-Алкалай.

"Постоянно говорим, че нашите деца са функционално неграмотни" и им липсват практически умения. Игрите донякъде решават проблема, като развиват тези умения, добави тя.

Целият разговор - във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Образование
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата