Институтът GATE към СУ "Св. Климент Охридски" събира учени и изследователи от цял свят на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation". Сред темите на фокус е ролята на AI в откриването и борбата с дезинформацията.
В предаването “България сутрин” проф. Силвия Илиева каза, че се отбелязват пет години от създаването на GATE.
"Каним учени, ще обменим идеи за това къде сме, накъде вървим и как използваме технологиите, за да живеем по-добре. Опитваме се да предоставим на хората реални примери и приложения, в които AI действително ни помага", коментира директорът на института.
По думите ѝ има много примери за злоупотреба с изкуствения интелект. Пример за това са фалшивите нови.
"Разработихме проект за откриване на фалшиви новини. На 22 ноември ще има майсторски клас за медийна грамотност, в който ние възпитаваме критично мислене и използването на инструменти така, че ние да сме по-информирани", заяви проф. Илиева пред Bulgaria ON AIR.
Изкуственият интелект помага в сферата на здравеопазването и в ранната диагностика на болестта на Алцхаймер.
"Тук изкуственият интелект помага на базата на данни, които имаме с наши колеги в "Оксфорд". В Англия са по-напред в събирането на данни. Препоръчваме на лекарите при кои пациенти е по-подходящо да се извършат по-сложни и скъпи процедури, за да може на тях да им се помогне, вместо да се прилагат на хора, за които е подходяща някаква друга процедура. Помагаме да се вземе решение", обясни проф. Илиева.
Регистрирали са и патент, който помага чрез видеонаблюдение за следене на пациенти с епилепсия.
"Регистрирахме го миналата година в България, а тази година вече и международно. Благодарение на тази камера и алгоритъма бързо следим пациента и подаваме информация, ако той е пред припадък или има нещо тревожно в поведението му", добави проф. Илиева.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.