След като първо увери, че може да остане служебен премиер, тази сутрин Димитър Главчев отказа поста с мотива, че не иска да създава допълнително политическо напрежение. А президентът Румен Радев определи Горица Грънчарова - Кожарева за кандидат за служебен министър-председател.
Изборът е изненада за социолога Кольо Колев, тъй като очакванията бяха да продължи управлението на Димитър Главчев.
"Има сериозни подозрения, че това служебно управление далеч няма да бъде толкова кратко във времето. Не виждам бърз изход от политическата криза, дори и в следващите парламентарни избори. Можем да се окажем с едно продължително служебно правителство", коментира Колев в "България сутрин".
Пред Bulgaria ON AIR политическият анализатор Светослав Живков сподели, че напрежението ще се свали, но за кратко - следващите дни, до седмица максимум.
“Факт е, че г-жа Кожарева беше една от малкото възможности, нейното име гравитираше. Публично Кожарева е най-раздалечена от основните политически играчи. Освен министър-председателя, е важно и кои ще бъдат министрите. Политическото напрежение ще спадне до момента, в който станат ясни министрите", каза политическият анализатор Светослав Живков пред Bulgaria ON AIR.
Сериозни размествания ще има в служебния кабинет, прогнозира Колев: "До голяма степен е въпрос на спекулации - доколко г-жа Кожарева е например близка до президента".
Това мнение изрази и Живков, според когото вътрешният министър ще бъде сменен.
Правомощията на служебния кабинет са ограничени
"Г-жа Кожарева трябва да има екип - хора, на които да има доверие. Липсата на политически опит е проблем. Един от рисковете на това правителство е да бъде правителство на задкулисието. Каквито и качества да прояви бъдещият премиер, едно служебно правителство не може да донесе кой знае какви щети, ако политическите сили влязат в своята роля", анализира Живков.
Според Колев на практика всички коалиции "изглеждат невъзможни”, а големият проблем е в начинът на мислене.
Проблемът с вътрешната криза в партиите, в частност ДПС от една страна, и допълнителното засилване на антисистемния вот, ограничава възможностите, обясни от своя страна Живков.
Президентът Радев избра дата за предсрочните избори - 20 октомври.
"Няколко червени точни имаше в служебния кабинет. Кампанията вече започна", отбелязаха Живков.
"Скандали без съмнение ще има. Засега едно от основното острие на яростта е Делян Пеевски, който необяснимо влиза в битка с президента", обобщи Колев.

Nvidia инвестира 2 млрд. долара в Marvell Technology, ще развива партньорство
Dow започва последната търговския сесия за март с ръст от над 400 пункта*
Защитавала ли е Унгария интересите на Кремъл пред ЕС?
Петролните компании ще приберат 24 млрд. евро неочаквана печалба от европейските шофьори
Златото ще изпрати март с най-големия си ценови спад от почти 17 години насам
Как българският бизнес може да избегне рискове при търговия с Китай
Жълт код за проливни дъждове в две области утре (+КАРТА)
Драстичен скок на цените на горивата в ОАЕ от 1 април
Задържаха нелегални млечни продукти на "Капитан Андреево"
Полицията задържа шофьор с рекордните 4,46 промила алкохол в Бургас
И Любо Пенев със силни думи за Боби Михайлов
Ники Михайлов към Боби: Почивай в мир! Обичам те безкрайно
Ето кой е най-великият боксьор на нашето време
Де Дзерби кани Неста в Тотнъм
Царукян ще бъде резерва за Топурия – Гейджи
Без технология на голлинията на Босна - Италия
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Програмата на Театър „София“ за месец април
Кои са звездите в турския хитов сериал „Игра на съдбата“
AURA: Temple of Eos разгръща нови измерения с 23 нови артисти и две нови сцени
Тази вечер: Снимат сериал в центъра на Варна
Съюза на пенсионерите във Варна отчете дейността си за 2025 г.
Окръжна прокуратура - Добрич образува производство за смъртта на 4-годишното дете
Черно море и Спартак 1918 изказаха съболезнования по повод кончината на Борислав Михайлов
БАБХ затегна контрола върху вноса на храни от Турция
Цената на дизела с нов рекорд
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно
Бъдещата мисия до Луната ще постави няколко важни рекорда
Кой ще завладее Земята, ако хората изчезнат: Ето какво отговарят учените