IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Предизборната кампания се открива от 00:00 часа на 27 септември

ЦИК прие хронограма за изборите на 27 октомври

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Централната избирателна комисия (ЦИК) прие хронограма за изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г., съобщи комисията. Предстоящият предсрочен вот ще бъде шести след редовните парламентарни избори на 4 април 2021 година. Последните предсрочни избори бяха на 9 юни тази година.

Президентът Румен Радев подписа днес укази за назначаване на служебно правителство и насрочване на избори за Народно събрание на 27 октомври, съобщиха по-рано от прессекретариата на държавния глава.

Предизборната кампания се открива от 00:00 часа на 27 септември. 24 часа преди изборния ден - 24:00 часа на 25 октомври, е краят на предизборната кампания. В изборния ден гласуването започва в 07:00 часа и приключва в 20:00 часа, но не по-късно от 21:00 часа, когато пред секцията има негласували избиратели. За секциите извън страната гласуването започва в 07:00 ч. и приключва в 20:00 часа, съответно 21:00 часа местно време. ЦИК обявява имената на избраните народни представители не по-късно от седем дни след изборния ден.

До 29 август областните управители изпращат покани до парламентарно представените партии и коалиции за консултации за състав на Районните избирателни комисии (РИК). До 30 август ЦИК определя условията и реда за образуване на избирателни секции извън страната, включително условията, реда и организацията за гласуване на българските граждани извън страната и изпраща информация на Министерството на външните работи (МВнР).

До 1 септември ЦИК определя броя на мандатите за всеки многомандатен изборен район, както и възнагражденията на членовете на избирателните комисии и на специалистите към тях.

ЦИК обявява списък на местата извън страната, в които на произведени до пет години преди изборния ден избори, е имало образувана поне една избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели, до 6 септември. До тази дата ЦИК назначава РИК.

Всеки работен ден от 2 септември до 11-ти - от 09:30 ч. до 17:00 ч. партиите и коалициите подават заявление в ЦИК за регистрация за участие в изборите. Според документа до 11 септември ЦИК регистрира партиите и коалициите за участие в изборите.

В хронограмата е записано, че до 14 септември Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството извършва проверка на списъците, представени от партиите и коалициите. 16 септември е крайният срок, в който инициативните комитети подават заявление за регистрация пред РИК, а РИК регистрира инициативните комитети.

До 17:00 ч. на 24 септември партиите, коалициите и инициативните комитети правят предложения до РИК за регистрация на кандидатски листи в изборите за народни представители. Същият ден е крайният срок за това РИК да регистрира кандидатските листи в изборите за народни представители.

ЦИК определя чрез жребий поредните номера в бюлетината на партиите, коалициите и ги обявява на 25 септември. Ден по-късно ЦИК утвърждава техническия образец и защитата на бюлетината и кочана.

Български гражданин, който има право да избира и желае да гласува извън страната, заявява това чрез писмено заявление по образец или чрез електронно заявление през интернет страницата на ЦИК до 1 октомври. Тази дата е и крайният срок РИК да назначи съставите на секционните избирателни комисии (СИК).

ЦИК определя местата в държавите, в които ще се образуват секции извън страната и броя на избирателните секции във всяко място до 5 октомври.

В документа е посочено, че до 10 октомври партиите и коалициите правят предложения за съставите на СИК извън страната, включително и резервни членове.

До 12 октомври избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, може да поиска да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес. Искането се прави писмено до кмета на общината, района, кметството или до кметския наместник и съдържа единния граждански номер на избирателя, вида и номера на документа му за самоличност и подпис или чрез електронно заявление през интернет страницата на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. След вписване на избирател в избирателния списък по настоящ адрес не може да му се издава удостоверение за гласуване на друго място.

Отново 12 октомври е крайният срок, до който избиратели с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборното помещение, но желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, заявяват желанието си в писмена форма.

До 21 октомври избиратели с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборното помещение и желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, но не са подали заявление в срока по чл. 37, ал. 1 ИК, може да гласуват с подвижна избирателна кутия, ако заявят това и при условие че на територията на населеното място е назначена подвижна СИК.

На 26 октомври СИК получава техническите устройства за машинното гласуване и всички други изборни книжа и материали.

ЦИК обявява края на изборния ден след приключване на гласуването на територията на страната не по-късно от 21:00 часа на 27 октомври.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Избори 2024
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата