Лидерът на партия "Величие", която не влиза в парламента заради няколко недостигащи гласа, ще оспори изборните резултати и ще поиска касиране на вота. Ивелин Михайлов ще сезира международни организации, сред които и ООН, за честността на вота у нас.
Юристът Лидия Даскалова смята, че от "Величие" имат правото да го направят.
"В 7-дневен срок, след като сезират Конституционния съд (КС), той има двумесечен срок да разгледа въпроса. Първо трябва да установи дали има резон. След като се произнесе, в срок от два месеца трябва да бъдат произведени нови избори. Това ще бъде прецедент, до момента такъв случай не е имало. Вероятно ще се изискат възможно най-много доказателства, които ЦИК следва да предостави на съда", обясни тя в студиото на "България сутрин".
Даскалова уточни, че всеки, който по Конституция има право да сезира КС, може да го направи. Въпросът е дали ще се стигне до цялостна проверка на изборните резултати, отбеляза юристът.
"ЦИК единствено проверява резултатите. ЦИК не може да брои наново бюлетини и да променя вече нанесеното. Но може да установи дали някъде има грешка при преброяването. Казаха, че изборният резултат е повторно проверен и "Величие" остава под бариерата", посочи още Даскалова пред Bulgaria ON AIR.
Гостът подчерта, че касирането на изборите ще доведе до дестабилизация и ще стане голям скандал, който ще намери отражение в международната общност, след като по този начин признаваме, че не сме правова държава.
"Дълги години живеем в самозаблуда, че държавата ни върви напред. Имаме проблеми, които са наслоявани, върху тях не се работи", алармира Лидия Даскалова.
Според нея голямата и притеснителна тема е доверието в изборния процес.
"Още не можем да си оправим проблема с купуването и продаването на гласове. МВР от години знае кои са имената на купувачите и продавачите на гласове, знае кои са рисковите секции. Това не значи, че ще се образуват досъдебни производства", изтъкна юристът.
Лидия Даскалова поясни, че за последните две десетилетия образуваните съдебни производства са под 500, като половината от тях приключват с оправдателни присъди. Тя нарече това сериозен проблем.
"Ако искаме да говорим за правова държава, това не може да продължава по този начин. Единият вариант е да има консенсус между партиите и всички да купуват. Вторият вариант е тези производства да се провеждат по такъв начин, че накрая съдът да не може несъмнено да установи кой е извършителят и да завърши с осъдителна присъда. Тук роля има и прокуратурата. Някъде се къса връзката", коментира гостът.
Даскалова отбеляза, че видеонаблюдението може да се използва в дадено производство, но съдът не може да прецени само на негова база дали някой е виновен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.