Журналистът от в. "Галерия" Добромир Добрев и шофьор, работещ в изданието, са били задържани и разпитвани в продължение на час и половина в Областната дирекция на полицията в София.
Това твърди пред агенция БГНЕС Кристина Патрашкова, главен редактор на вестника.
Според Патрашкова, Добрев е бил задържан заради репортаж, който той направил в с. Шума.
Там, по думите на Патрашкова, вътрешният министър Цветан Цветанов имал луксозна вила.
Часове след завръщането на репортерския екип в редакцията на в. "Галерия" се появили трима цивилни и настояли Добрев и шофьорът да се явят за разпит в Областната дирекция на полицията в София.
Там, разказва Патрашкова, двамата били разпитвани кой ги е изпратил в селото, дали целта на репортажа са били имотите на Цветанов и т.н.
Добрев и колегата му били накарани да подпишат декларация, че няма да нарушават обществения ред, въпреки че те "просто били разговаряли с хората от с. Шума, не били влизали в чужда собственост и по никакъв начин не били нарушавали законите".
Смятам, че става дума за безпрецедентен натиск върху медиите и недопустима намеса на властта, и по-точно на Цветан Цветанов, в работата на един вестник, коментира Патрашкова.
Рано сутринта във вторник от партията на Яне Янев изпратиха съобщение до медиите: „Политическият съвет и народните представители от РЗС остро възразяват срещу безпрецедентната злоупотреба със служебно положение на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов, който е разпоредил полицейска акция срещу български журналисти“.
Журналистическият екип е бил в село Шума в понеделник по обяд, а само няколко часа по-късно светкавично е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител. В сградата на областната дирекция на МВР повече от 2 часа журналистът Добромир Добрев е бил подложен на кръстосан разпит, чиято основна цел е била да се разбере кой го е изпратил в село Шума, дали целта на командировката е била да разследва имотите на Цветанов и прочие, информират от пресцентъра на РЗС.
Партия РЗС разполагала с информация, че министърът на вътрешните работи следи незаконно чрез СРС-та и автомобили за проследяване политици и разследващи журналисти.
Полицаи и служители на ДАНС са готови да свидетелстват, ако при изслушване в парламента им се гарантира, че няма да бъдат уволнени и преследвани, твърдят от партията на Янев.
РЗС настоява в седмичната програма на Народното събрание като първа точка от дневния ред да се включи изслушване на Цветан Цветанов по повод задържането на журналиста от вестник „Галерия”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.