IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Комисия ще проверява дали имущество е придобито от престъпна дейност

Председателят й ще се назначава от премиера, заместник-председателят и двама от членовете ще се избират от парламента, а един от членовете ще се назначава от президента

Комисия ще проверява дали имущество е придобито от престъпна дейност

Създава се Комисия за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, с решение на парламентът, който прие на второ четете текстове от законопроекта за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност, съобщи БТА.

 

Според разпоредбите комисията е специализиран държавен орган, който ще извършва проверка на имуществото на лица, за които са налице условията по закона, за да установи дали има имущество, придобито от престъпна дейност. Комисията ще има петима членове, ще бъде юридическо лице със седалище София и ще е първостепенен разпоредител с бюджетни средства.

 

Председателят й ще се назначава от премиера, заместник-председателят и двама от членовете ще се избират от парламента, а един от членовете ще се назначава от президента.

 

Не беше прието предложението на Четин Казак от ДПС да отпадне разпоредбата как се избират и назначават членовете. Според Казак трябва всички членове да се избират от парламента, за да се гарантира независимостта и безпристрастността на комисията.

 

Георги Божинов от левицата пък настоя Народното събрание да избира трима от членовете, а другите двама - президентът.

 

Депутатите решиха членовете да се назначават или избират за срок от пет години с право на не повече от два последователни мандата. Изискванията са членовете на комисията да бъдат

дееспособни български граждани, които не са осъждани за умишлено престъпление от общ характер, имат висше икономическо и юридическо образование и най-малко пет години стаж по

съответната специалност. Председателят на комисията трябва да е юрист.

 

Не беше прието искането на ОДС към изискванията  да се добави и че членовете на комисията не трябва да са били в ръководните органи на фалирали банки или  на финансови пирамиди.

 

Парламентът реши, че правата на държавата по този закон се погасяват с изтичането на 25-годишна давност, като давността започва да тече от датата на придобиване на имуществото.

 

Не беше прието предложението на Четин Казак от ДПС окръжният прокурор да образува с мотивирано постановление производство по този закон и да изпраща материалите на съответните специализирани органи в данъчната администрация за проверка, когато е започнало наказателно преследване за престъпленията, посочени в закона, както и когато има данни да се направи основателно предположение за придобито значително имущество от престъпна дейност.

 

Подобно предложение направиха и от Новото време. 

 

Министърът на вътрешните работи Георги Петканов  посочи, че по философия законът е граждански, за неговото реализиране е създаден специален орган и му се струва неуместно да се намесва и прокуратурата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Крими
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата